Прочитај ми чланак

ОДЕ СВЕ НА ДОБОШ: Српске власти продају 10 српских бања иако доносе паре

0
Banja-Koviljaca-gosti-u-ban_620x0

Фотографија преузета са веб портала Новости.рс

До средине децембра приватизациони саветник даје предлог за специјалне болнице. Консултантска кућа „Беоконекс“ припрема моделе за промену власништва.

На тендеру за продају ускоро би се могло наћи 10 српских бањских лечилишта. Aгенција за приватизацију је ангажовала консултантску кућу „Беоконекс“, која би требало до половине децембра да процени каква је тренутна ситуација у специјалним болницама и да предложи моделе за њихову продају.

ПРОТИВ СПA-ЦЕНТAРA

Секретар Удружења бања Србије напомиње да би требало добро размислити како ће бити спроведен поступак приватизације бања, јер не би било добро да све оне постану спа-центри.
– Србија има дугу историју здравственог туризма и не би ваљало да бање изгубе ту функцију – сматра Владан Вешковић.
– Мађари и Словенци су од својих бања направили спа-центре, а сада настоје да им врате и функцију лечења.

У документу који изради саветник видеће се шта је тачно то што се инвеститорима нуди, али и која је цена испод које се бање на тржишту не смеју понудити.

Консултантска кућа којој је поверен овај задатак направиће процену у специјалним болницама Бујановац, Бања Ковиљача, Нишка Бања, Златибор, Сокобања, Рибарска Бања у Крушевцу, „Меркур“ у Врњачкој Бањи, „Гејзер“ у Сијаринској Бањи, као и у Институту за лечење и рехабилитацију у Нишкој Бањи и у „Термалу“ у Врднику. У овим лечилиштима запослено је око 2.400 радника.

– Приватизациони саветник за 10 бања изабран је половином јула, а тренутно је у току поступак прикупљања документације и података о специјалним болницама – објашњавају у Aгенцији за приватизацију.

– Aнгажована консултантска кућа ради на изради приватизационе документације, а даљи ток поступка приватизације наведених специјалних болница и института, који се налазе у нашем портфолију, спровешће се у складу са одредбама Закона о приватизацији.

Владан Вешковић, секретар Удружења бања Србије, каже да ова организација није апсолутни противник продаје, али да се од 2007. године бори против брзоплете приватизације.

– Неопходно је да се добро размисли шта понудити на продају, а шта не – истиче Вешковић.

– Ми смо против комплетне продаје специјалних болница и сматрамо да би држава требало да остане већински партнер. Пре тог процеса неопходно је направити стратегију развоја бањског туризма. Колико је нама познато, засад држава нема ниједног озбиљног инвеститора за ова лечилишта. Указивали смо на то да половина бања ради веома добро и наш став је да у њих држава треба да улаже.

Фотографија преузета са веб портала  Новости.рс

Фотографија преузета са веб портала Новости.рс

Секретар Удружења бања Србије напомиње да у већини ових објеката треба побољшати смештај, али да многе специјалне болнице од већег броја гостију деле и лоши путеви, које би држава требало да уреди.

Извор: Новости.рс