• Почетна
  • ПОЧЕТНА
  • Актуелно
  • РОТШИЛД УПОЗОРАВА: Ситуација ће бити све гора, свет у 2016. чека нова криза! Ево ко је најугроженији
Прочитај ми чланак

РОТШИЛД УПОЗОРАВА: Ситуација ће бити све гора, свет у 2016. чека нова криза! Ево ко је најугроженији

0
Јакоб Ротшилд, један од "уобичајених сумњиваца" (Фото: Гетијев центар. Извор:  Forbes)

Јакоб Ротшилд, један од „уобичајених сумњиваца“ (Фото: Гетијев центар. Извор: Forbes)

Лорд Џејкоб Ротшилд упозорио је да ц́е ситуација у светској економији бити све гора. Најтеже ц́е бити земљама у развоју.

Ситуација у светској економији и на глобалном финансијском тржишту наставиц́е да се погоршава. Најтеже ц́е бити земљама у развоју због пада цена сировина, навео је у писму клијентима председник савета директора фонда „РИТ Капитал партнерс“ лорд Џејкоб Ротшилд.

„За последњих неколико година били смо сведоци тога да земље у развоју експлозивним темпом повец́авају своја девизна дуговања која треба да се врац́ају у доларима, који је веома поскупео због пада цена сировина“, наводи се у писму Ротшилда.

Према његовим речима, сада се „такве земље као што су Бразил, Русија, Нигерија, Казахстан и Украјина налазе у великом проблему“.

Ротшилд сматра да се криза повец́ава у целом свету.
„Праве размере успоравања кинеске економије још нису јасне. Криза на Блиском истоку ц́е остати неразрешена у догледној будуц́ности. Раст економије САД и ЕУ разочарава“, наводи се у писму.

Међутим, представник Кувајта у ОПЕК-у Мухамед ел Шати изјавио је да цена нафте може порасти 20-30 долара ако земље-произвођачи одрже састанак и дођу до коначног договора.Раније је саопштено да ц́е се састанак земаља-произвођача нафте одржати 20. марта у Русији.

И ММФ УПОЗОРАВА НА КРИЗУ

Међународни монетарни фонд апеловао је на спровођење конкретних акција како би се спречио глобални економски пад.

ММФ је истовремено упозорио на растуће ризике политичке инертности.

Заменик директорке ММФ-а Дејвид Липтон изјавио је да се шири „опасно“ мишљење према коме су креатори политика широм света исцрпели све опције за подстицање привредног раста или су једноставно изгубили вољу, преноси агенија Франс прес.

Како би се ухватили у коштац са тим проблемом, светски лидери морају да, према његовим речима, повећају напоре, као и фискалне и монетарне подстицаје, али и да под хитно имплементирају структурне реформе за пружање подршке расту.

„Фискална политика мора да задобије важнију улогу у политичком миксу“, рекао је Липтон на конференцији Националне асоцијације за пословну економију.

„Терет подстицања привредног раста је недвосмислено на развијеним земљама, које имају фискалног простора за акције“, истакао је он.

Додао је и да последње пројекције Фонда о расту можда више нису примењиве, услед повлачења капитала са тржишта у развоју и оштрог пада глобалне трговине.

„Осим тога, регистрован је даљи раст ризика, јер нестабилна финансијска тржишта и ниске цене сировина проузрокују нову забринутост у погледу стања глобалне економије“, предочио је Липтон.

Криза на глобалним тржиштима је, како наводи, делимично реакција на забринутост коју је проузроковало мишљење да су законодавци остали без опција за подизање раста.

Прошлог месеца ММФ је упозорио да је светска економија „изузетно рањива“, због чега су затражене акције Групе 20 најразвијенијих земаља света (Г20).

(Спутник/Танјуг)