Прочитај ми чланак

ЗАКОНСКА ОБАВЕЗА ИЛИ КАЗНА И ЗАТВОР: Војне вежбе за другопозивце

0

Обуку за служење у резервном саставу Војске Србије за првих шест месеци ове године прошло 300 грађана. Министарство: То није знак угрожености, нити ванредне ситуације.

КАЗНЕ И ЗАТВОР

Резервисти који се не одазове на позив за војну вежбу прети новчана казна од 10.000 до 50.000 динара, или казна затвора до 60 дана. Једна од могућности јесте и принудно привођење на вежбу.

Војну обуку за служење у резервном саставу Војске Србије за првих шест месеци ове године прошло је 300 резервиста. Војни планови за подизање форме резервиста предвиђају девет различитих курсева за официре, подофицире и војнике у резерви, као и две обуке резервних јединица.

Подизање војничке кондиције „другог позива“ предвиђена је Прегледом приоритета обуке за период 2014-2019. године.

Овај војни документ темељ је редоследа позивања резервиста, саопштавања ратног распореда и одлазака на војне вежбе.

Он је скројен према своти новца који оружане снаге могу да издвоје за обучавање резервног састава, што гарантује подмлађивање командног кадра, али и обученост војника чије су специјалности битне за одбрану земље.

– Потпуно разумемо све који имају неодложне послове и обавезе и из приватних разлога не могу да се одазову позиву за вежбу. У том случају потребно је само да нам се обвезник благовремено јави и оправда изостанак. У супротном, принуђени смо да поступимо по закону – објашњава мајор Кривокапић.

У Министарству одбране кажу да позиви за војне вежбе који резервистима стижу на кућне адресе нису знак угрожености државе нити ванредне ситуације. Учествовање на вежбама, курсевима, и другим облицима војне и цивилне обуке законска је обавеза сваког грађанина чије је име у војној евиденцији, али и саставни део живота војске.

АКТИВНА РЕЗЕРВА

У случају рата војну униформу може да обуче око 1,7 милиона грађана Србије. Овај строј резервиста чине сви способни грађани који су прошли војну обуку и заведени су у војну евиденцију. Осим ове „пасивне“ резерве Министарство одбране и Војска Србије већ годинама развијају и концепт активне резерве, који би требало потпуно да заживи до 2020. године. Он подразумева привремено ангажовање војника и официра, на бази уговора, које би требало да буде појачање професионалном саставу Војске Србије.

– Позиве за војне вежбе добијају мушкарци, војни обвезници без обзира на то да ли су одслужили војни рок или су своју обавезу према држави регулисали на други начин – објашњава портпарол Министарства одбране и Војске Србије мајор Јован Кривокапић.

– Служење војног рока није укинуто, већ обустављено, што значи да они који не желе у униформу и даље имају обавезу увођења у војну евиденцију и служења у резервном саставу.

Резервни састав чине војни обвезници старости од 19 до 60 година живота, а резервиста током године у чизмама може да проведе највише 90 дана.

Мајор Кривокапић наводи да је тежиште у индивидуалној обуци резервног састава на вишедневном обучавању, које траје од пет до 10 дана.

На листи приоритета јесте и тренинг „другопозиваца“ задужених за спровођење мобилизације, као и војника чије је место по ратном распореду у привременим саставима који се формирају на први сигнал за мобилизацију.

Обука је неопходна и резервистима који имају ВЕС од посебног значаја, нарочито руковаоцима сложених борбених система.

– Обука јединица и команди подразумева вишедневни (до 10 дана) боравак на полигонима и вежбалиштима. Према циљевима обуке, организују се вежбе и гађања из наоружања рода коме резервисти припадају – појашњава Кривокапић.

„Другопозивци“, према војним прописима, имају не само обавезе, него и права. Током боравка на вежби запосленим резервистима војска надокнађује зараду, према радним статусу или чину.

Одлазак на вежбу одлаже се или прекида у случају болести, полагања испита током школовања, али и уколико је неки од чланова његовог домаћинства већ у униформи као резервиста.

Извор: Novosti.rs