Прочитај ми чланак

Вучко: Како изгледа слобода после 33 године робије?!

0

НИШ – Дојучерашњи затвореник, рекордер у чекању извршења смртне казне, 69-годишњи Вучко Манојловић после 33 године робије је слободан човек и каже да се ван затвора осећа као да је „стигао у неку другу цивилизацију“.


Манојловић, који је проглашен кривим за убиство заменика јавног тужиоца у Лесковцу 1984. године, најпре је био осуђен на смрт, а затим је та казна замењена казном затвора од 40 година.

Познат и по томе што је сам тражио извршење смртне казне – говорећи да је чекање извршења теже од саме егзекуције – Манојловића је 1. фебруара помиловао председник Томислав Николић, а данас је у Нишу одржао конференцију за новинаре на којој је испричао како га је сусрет са патријархом Павлом, 1993. године, „препородио“.

„Сусрет са патријархом Павлом било је нешто најлепше што ми се догодило током тамновања у нишком Казнено-поправном заводу“, рекао је Манојловић, додајући да га је сусрет са патријархом „препородио као човека“ и да му је помогао да заборави ружно и зло.

„Постао сам другачији, мисли су ми постале другачије“, додао је.

Манојловић је 33 године провео у затвору, четири и по године у ланцима и 18 година у самици, а данас каже да је „нада постојала“, иако је „била притајена, нарочото у последњој години“.

„Опоровак иде тешко, то моје је једна људска судбина, било је што је било… Постоји план да се рехабилитујем, да се вратим у стварност“, каже.

Манојловић је пресудом Окружног суда у Нишу 1985. године због кривичног дела убиства заменика јавног тужиоца у Лесковцу оглашен кривим и осуђен је на казну затвора од 20 година, а Врховни суд је 1986. године преиначио првостепену пресуду у смртну казну.

Наредне, 1987. године, Врховни суд је по жалби на одлуку другостепеног суда, као највиша судска инстанца, потврдио одлуку Врховног суда из 1986. године о смтној казни.

Актом о помиловању ранијег председника Милана Милутиновића 2002. године, његова казна преиначена је у казну затвора у трајању од 40 година, а не у казну затвора од 20 година колико је било, како су указивали браниоци, предвиђено законом који је предвиђао блажу казну и важио у време извршења кривичног дела.

Манојловић је и у ранијим изјавама медијима тврдио да себе и даље сматра кривцем за паклену ноесковцу, 29. децембра 1984. године. Међутим, он тврди и да никог није убио.

По пресуди, прогласен је кривим сто је одмах по изласку из затвора, у намери да се освети за петогодисње робијање због силовања, свирепо убио заменика окрузног јавног тузиоца у Лесковцу Драгомира Крстиокусао да ликвидира истразног судију Братислава Гавриловиприпремао убиство судије Младена Јанкови Адвокат Тања Минчић – Марковић рекла је да Манојловић за 33 године у затвору није учинио ниједан прекршај и да против њега није вођен никада дисциплински поступак.

„Вучково владање је основ за помиловање“, казала је она.

Председник Србије Томислав Николић помиловао је Манојловића 1. фебруара.

 

(Танјуг)