Прочитај ми чланак

Важне информације које морате да знате ако летујете у Грчкој

0

Почела је сезона летовања, а још једну годину за редом Грчка је омиљена дестинација међу Србима.

Зато смо за вас издвојили све корисне информације које морате да знате пре путовања у Грчку.

Важећи пасош

Пасош треба да важи најмање три месеца од датума планираног напуштања Грчке.
Грчка је чланица Шенгенског споразума, што значи да носиоцима биометријских пасоша Републике Србије није потребна виза за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци.

Безвизни режим се не односи на носиоце путних исправа Р. Србије које је издала Координациона управа.

Путницима се саветује да приликом уласка и изласка из Грчке, провере да ли су им грчки погранични органи ставили печат о уласку/изласку у пасош (током туристичке сезоне се дешава да због гужве погранични органи само погледају пасош, без стављања печата), како не би имали проблема приликом путовања у земље Шенгена.

Шта радити ако вам украду пасош и платну картицу

Министарство спољних послова Србије скреће пажњу да, током туристичке сезоне, грађани не остављају у возилима лична документа, кофере, торбе и остале вредне ствари.

Такође, саветује се грађанима да са собом имају копије пасоша и докумената у вези са возилом којим путују, будући да у случају крађе или губитка, поседовање копија умногоме олакшава процес пријаве у Полицији Грчке, као и евентуални проналазак.

Уколико вам је пасош украден, првенствено о крађи, односно губитку докумената, обавестите полицију земље у којој се налазите и обавезно тражите да вам издају потврду о губитку, како бисте избегли потенцијалне проблеме.

Колико кошта издавање пасоша: Поднесите захтев на време, иначе ће бити скупље ВИДЕО
У неким земљама могу да одбију да вам издају потврду уколико не знате број пасоша, возачке дозволе или личне карте, односно документа који сте изгубили, зато је корисно да пре путовања себи негде запишете те податке.

Потом се упутите у најближе дипломатско-конзуларно представништво ваше земље како бисте добили путни лист са којим можете да се вратите у земљу. Са том листом не можете да путујете у другу земљу, већ искључиво можете да се вратите само у Републику Србију, односно земљу која је ваше званично пребивалиште.

Изгубили сте документа или новац на путовању? Ево шта треба да урадите

Уколико сте изгубили новац или платну картицу, поред пријаве полицији, обавезно првенствено пријавите крађу и банци која вам је издала картицу.

Не брините уколико сте остали без свих новчаних средстава и немате новца да се вратите у земљу јер постоји начин да вам пријатељи или породица уплате новац на рачун дипломатско-конзуларног представништва које ће вам потом исплаити новац на руке.

Ваши рођаци или породица могу да се обрате Министарству спољних послова у Београду које ће им дати прецизну информацију како да вам доставе новац.

Телефони за хитне случајеве

Хитна помоћ 112

Ватрогасци 199

Полиција 100

Туристичка полиција 1571

Обалска стража 108

Болница за љубимце: 210 6038023- 24 -28 (Attica Region)

Транспорт

Српски држављани током краћих путовања у Грчку, могу управљати моторним возилом са националном возачком дозволом Републике Србије (осим пробних возачких дозвола).

Није неопходно поседовати међународну возачку дозволу.

Спремате се за летовање? Ако немате овај документ то може да вас кошта 150 евра ВИДЕО

Наши држављани који бораве у Грчкој дуже од 6 месеци, морају поседовати грчку возачку дозволу.

Особе које имају дозволе за управљање бродовима и пловилима морају имати одговарајућу дозволу, која мора бити званично преведена, као и потврду од Амбасаде или Конзулата да је ту дозволу издао надлежни орган у Р. Србији.

Плаћање

Званична валута је евро. Плаћање у другој валути није могуће. Плаћање картицом је могуће у највећем броју продавница, угоститељских и смештајних објеката. Ипак, дешава се да мањи трговачки и угоститељски објекти немају потребну опрему и не примају картице, те је пожељно увек имати одређени износ готовине.

Грчке банке су отворене за јавност од 8:00 до 14:30 од понедељка до четвртка и од 8:00 до 13:30 петком. Затворени су на државне празнике.
Евро се такође може заменити за новчанице друге стране валуте у мењачницама које се налазе на аеродрому и појединим главним лукама, у већим градовима, као и на многим туристичким дестинацијама. Приликом размене валута потребан је пасош.

Заштита потрошача

Током вашег боравка у Грчкој, као потрошач сте заштићени током свих трансакција грчким законодавством. У случају пропуста или кршења наведеног, можете позвати Туристичку полицију на број 1571 (24/7 ради).

У случају да треба да поднесете жалбу, можете се обратити Министарству туризма Грчке, слањем е-поште на следећу адресу: тоуристцомплаинтс@минтоур.гр (Обратите пажњу, слање мејлова од стране Министарства туризма на хотмаил.цом адресе е-поште је привремено немогуће због безбедносних политика добављача услуга.

Електорнски уређаји

Напон електричне енергије у Грчкој је 230 В / 50 Хз, а утикачи су типа Ф. Да бисте избегли опасност од кратког споја, уверите се да у свом коферу имате потребне трансформаторе/адаптере за ваше електронске уређаје или се уверите да ће то бити обезбеђено у одговарајућој утичници.

Здравствено осигурање

Грађани Србије би пред путовање у Грчку требало да уплате приватно здравствено осигурање, макар и у најмањим износима.