Прочитај ми чланак

У Новом Саду обележен Дан ослобођења

0

Novi Sad

Централна свечаност обележавања 9. новембра, дана када је 1918. у Првом светском рату српска војска ослободила Нови Сад, одржана је данас испред Београдске капије на Петроварадину. Београдска капија је место кроз које су у Нови Сад умарширали први војници ослободиоци под командом мајора Војислава Бугарског.

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић рекао је на прослави да је 9. новембар 1918. године један од најважнијих датума у историји града, који није представљао само долазак слободе, него и знак за промене и прекретницу у развоју.

„Град је тада почео да иде снажним корацима развоја и није више био само провинција јужног дела Аустро-Угарске, већ и политичка, културна и економска престоница овог дела Србије“, казао је Вучевић.

Додао је да је све што је било српског предзнака почетком Првог светског рата Аустро-Угарска почела да забрањује, те да зато нико нема права да заборави датум ослобођења, ослободиоце и да се стиди онога „шта је и ко је“ и писма којим пише. На 95. годишњицу тог историјског догађаја, на Београдску капију у Петроварадину враћена је спомен плоча ослободиоцима, коју су на свечаности освештали епископ бачки Иринеј, епископ сремски Василије и епископ јегарски Порфирије.

„Без историјског сећања на све оне који су уградили себе и своје животе у оно што данас имамо, сасвим је извесно да не можемо да имамо будућност. Ово исцљујуће обнављање нашег саборног сећања улива велику наду и буди нашу одговорност да што више поштујемо те вредности“, рекао је Иринеј.

Иринеј је додао да треба што чешће народ да се окупља ради обнављања историјског сећања, а не само када су у питању велики датуми и годишњице.

По завршетку централне свечаности колона, коју је предводио коњаник у униформи српске војске из Првог светског рата, ешалон војника, ешалон Гарде Војске Србије, војни оркестар и три ешалона Прве бригаде Копнене војске, прошли су кроз Београдску капију и преко Варадинског моста марширали до Дома Војске. Централној свечаности присуствовао је и министар одбране Србије Небојша Родић.

Током целодневног програма прославе освећена је и капела у згради Прве бригаде Копнене војске у Команди Гарнизона Нови Сад, а у порти Успенске цркве положени су венци на Спомен крст палим борцима 1912-1918. године. Одржан је и војно-технички збор у којем су учестовали неколико стотина припадника Војске Србије, Гарде, Прве бригаде Копнене војске и Ратне флотиле.

(Вести онлајн)