Прочитај ми чланак

Боцан-Харченко: Цинични „заборав“ и правдање фашиста

0

Русија ће наставити да одлучно брани своју безбедност и суверенитет и да се одупире покушајима искривљавања историјске истине, очувања неоколонијалних пракса и блоковских приступа, сејања раздора и насиља и укидања трајних моралних вредности које нас чине људима, поручује амбасадор Русије у Србији

Дан победе у Великом отаџбинском рату је најсвечанији и срцу најдражи празник у нашој земљи. Девети мај 1945. године је уписан једном и заувек у светску историју као симбол јединственог подвига совјетског народа који је по цену 27 милиона живота одбранио своју родну земљу, ослободио Европу и поразио нацизам“, оценио је амбасадор Русије у Београду Александар Боцан-Харченко у ауторском тексту за „Новости“.

Додао је да на данашњи дан свака руска породица одаје почаст ветеранима тог светог рата, који су прошли кроз незамислива искушења.

„Сећамо се оних који су већ отишли, тугујемо за онима који су своје животе положили зарад будућности и никада нису доживели дугоочекивани победнички мај. Причамо деци и унуцима о величини духа наших предака, о легендарним биткама под Москвом и Лењинградом, Стаљинградом и Курском, које су преокренуле ток Другог светског рата, о храбрости партизана, о грандиозним радничким достигнућима у позадини фронта, о обнављању земље из рушевина у првим послератним деценијама“, подсећа руски амбасадор.

Указује да сећање на те тешке године, на наше борбено братство током ослобађања Југославије од фашистичких освајача, као и на нашу заједничку Велику победу брижно чува и братски српски народ и додаје да ће у Београду и другим градовима Србије 9. маја, уз учешће руководства земље, бити положени венци и цвеће на спомен-обележја совјетским и југословенским војницима и биће одржана шетња „Бесмртног пука“ који је већ постао лепа традиција.

„Вечна ватра, упаљена на Гробљу ослободилаца Београда од пламена Вечне ватре на Гробу незнаног војника код Кремаљског зида у Москви, потврђује: нико није заборављен и ништа није заборављено“, поручује Боцан-Харченко.

Русофобија на државном нивоу

Даље, оцењује да „праведни гнев изазива чињеница да у великом броју земаља уочавамо потпуно супротну слику“.

„Тамо, светогрдно прекрајајући прошлост, настоје да умање допринос Совјетског Савеза Победи у Другом светском рату и да доведу у питање јасне и недвосмислене одлуке трибунала у Нирнбергу, који је осудио нацистичке злочинце. Уздижу русофобију на ниво државне политике. Уништавају споменике палим херојима. Оправдавају фашистичке послушнике – издајнике и џелате попут Петена или Квислинга, усташе Павелића или албанског есесовца Деве“, указује Боцан-Харченко.

Према његовим речима, порекло тог циничног „заборава“ није тешко пронаћи, јер је велика победа поставила темеље послератне светске архитектуре, отварајући пут ка стварању УН и развоју међународног права.

„Данас би САД и њихови сателити желели да убеде јавност у ‘несавршеност’ таквог светског поретка и да га замене озлоглашени ‘поретком заснованим на правилима’ (другим речима, на праву јачег). Очигледно је и намерно прећуткивање чињенице да је моћ Вермахта у великој мери обезбеђена на рачун индустрије низа западних држава, као и настојање да се оправдају они европски политичари који су, одбацивши предлоге Москве за формирање система колективне безбедности, пристали на злочиначки Минхенски споразум са Хитлером 1938. године, услед чега је велики рат постао неизбежан“, оцењује амбасадор.

Додаје да сада „глобалистичке елите, арогантно верујући у сопствену изузетност, поново намеравају да нашој земљи нанесу ‘стратешки пораз’, и овог пута користе украјинске неонацисте који од 2014. немилосрдно гранатирају и уништавају мирни Донбас“.

Оцењује да су ти западни планови осуђени на пропаст и да је залог тога „непоколебљива храброст и чврстина учесника Специјалне војне операције, који часно испуњавају своју дужност, као и истинско јединство целог нашег вишенационалног народа“.

„Русија ће наставити да одлучно брани своју безбедност и суверенитет и да се одупире покушајима искривљавања историјске истине, очувања неоколонијалних пракса и блоковских приступа, сејања раздора и насиља и укидања трајних моралних вредности које нас чине људима. И даље ћемо бити стриктно посвећени међународном праву, традицији поштовања других народа, култура и цивилизација, високим идеалима мира и правде за које се борила генерација победника“, поручује Боцан-Харченко.

Истиче да га радује што се ове принципи у потпуности деле у Србији, с уверењем да „управо таква политика води ка успостављању заиста мултиполарног система међународних односа у интересу благостања и просперитета свих земаља без изузетка“.