Прочитај ми чланак

Србија има заражених као Белорусија, где корону лече вотком

0

Србија се нашла међу 14 земаља света са најсторжим мерама за сузбијање коронавируса, према проценама Оксфорда. Ипак, на мапи држава са највише заражених у Источној Европи, дели исто место, раме уз раме, са Белорусијом, у којој корону "лече" вотком и не предузимају апсолутно никакве мере заштите од вируса.

На овој мапи, земље Западне Европе црвене се као жар што значи да је број заражених коронавирусом, као и ниво смртности веома висок и забрињавајућ, да је чак преко 2.500 заражених на милион становника. Међутим, државе Источне Европе обојене су далеко светлијим нијансама жуте или наранџасте, што указује да имају 500 или највише 1.000 заражених на милион становника.

Foto: Promo

С обзиром на драконске мере које су до недавно биле на снази у Србији, требало би да смо и ми земља обојена у жуто-наранџасту нијансу, односно да смо ушушкани међу државама са нижом стопом новооболелих и умрлих.

Ипак, није тако. Црвена мрља истока Европе, покрила је само Белорусију, Естонију, Молдавију и – Србију! То значи да ове земље имају од 1.000 до 2.500 заражених на милион становника.

И уз ванредно стање, ми смо међу најгорима

Како поред ванредог стања, полицијског часа, забране изласка за старије од 65 година, довољног броја респиратора, маски, рукавица, импровизованих болница, социјалног дистанцирања и ажурног тестирања, како тврди струка и власт, имамо исти број заражених као земља у којој се корона “лечи” вотком.

Док се председник Александар Вучић у почетку смејао корони, број заражених се очигледно гомилао. Онда се и он уозбиљио, па завео строге мере којима нас је све закључао у наше домове и ставио вето на шетње. Брине то што, председник земље, која данас дели исту боју на мапи заражених као Србија, Александар Лукашенко, први човек Белорусије, поручује својим грађанима на почетку пандемије:

“Не треба нам строг карантин јер у овој земљи нико неће умрети од корона вируса!”

Па је још и додао: “Јавно објављујем да нико неће умрети у Белорусији. Нашли смо комбинацију лекова која ће сачувати животе”, рекао је Лукашенко.

Међутим, до данас је од коронавируса у Белорусији умрло преко 100 људи, а потврђено је преко шест хиљада случајева. Председник Лукашенко је одбацио тврдње да су они умрли од вируса Цовид-19, већ је навео друге хроничне болести, као што су болести срца и дијабетес.

Вотка помаже у борби са короном

“Тврдим да ниједна особа није умрла од корона вируса”, рекао је он, саветујући људе да пију вотку како би се борили против болести.

Лукашенка су више бринуле економске последице него корона вирус. А док су грађани Србије топле пролећне дане дочекали затворени у кућама под кључем, у Белорусији се живот нормално одвијао, чак су се играли и фудбалски мечеви, границе су отворене, људи одлазе на посао и није било паничне куповине тоалет папира, јер Лукашенко одбацује пандемију као ‘психозу’​.

Белорусија се чак спрема и за прославу Дана победе над нацистима у Другом светском рату, коју планира да одржи на улицама Минска 9. маја.

Епидемиолог: Тешко је правити поређења

На ова поређења земаља и њихове борбе са короном, реаговао је епидемиолог др Зоран Радовановић, који за Нова.рс каже да није реално, а ни лако, поредити стопу заражености у земљама, па ни стопу смртности.

“Питање је колико људи је у Белорусији тестирано, то никако не можемо тачно да знамо. Чињеница је да ми имамо највише оболелих у односу на 12 земаља региона. Професорка Маркотић је чак рекла да је регион добро прошао, “сви осим Србије”, имајући у виду број умрлих код нас. Ми смо касно почели да тестирамо грађане и нисмо могли да откривамо оболеле на време. Политика, коју је предлагала СЗО и мере које су спроведне у земљама које су најбоље прошле са короном код нас није могла да се примени. Нагласак је био на трагању за оболелима, стављању у карантин, на контактима и њјховој изолацији. Ми нисмо успели да детектујемо оболеле на време, па смо изоловали читаву једну генерацију”, каже др Радовановић.

Број умрлих је, сматра он, код нас чак мањи него што би се очекивало.

“Просек година умрлих је 67, а на Западу је 50 одсто преминулих из старачких домова, и имали су сви преко 80 година. Не бих тако лако упоређивао Србију са Белорусијом, кад је у питању зараженост и смртност. Чак су и Белгијанци рекли да су многи умрли од короне, а да то није документовано. Ако је једна особа умрла од короне, и сви дурги у њеној околини су после смрти проглашени жртвама ковида-19, иако им није рађен тест. Код нас је било обрнуто. Неки који су и умрли од од короне, речено је да су преминули од инфаркта или шлога. Тако да су бројке у случају епидемија увек врло релативне и свако поређење је ризично, чак незахвално” објашњава др Радовановић.