Прочитај ми чланак

Срби свима кост у грлу

0

Политичка права српског народа у региону све су мања, а стање у тој области све горе, објављено је годишњем Извештају Напредног клуба, уз оцену да су се Срби из девет земаља у окружењу током прошле и ове године, суочили са повећаним притисцима и даљим умањењем или стагнацијом њихових права.

Grafiti skrnave i pozivaju na zločin: Pravoslavni hram u Konjević Polju

Графити скрнаве и позивају на злочин: Православни храм у Коњевић Пољу

 

Анализа ситуације у свим бившим југословенским републикама, као и на Косову – Унмик, Албанији, Мађарској и Румунији, указала је да у неким земљама има обесправљености, као и да је било и напада на Србе и покушаја њихове асимилације. Показује се да су права Срба која Напредни клуб анализира већ осам година, у паду још од 2011.

У Босни и Херцеговини је, како указује председник Клуба Чедомир Антић, у току највећа и најорганизованија кампања чији је циљ умањење овлашћења Републике Српске, њено укидање и асимилација Срба.

Небрига матице

– Са изузетком Српске за коју се Влада Србије у неколико прилика заузела у јавности, у самој БиХ и пред ЕУ, не постоје назнаке да у Србији нека установа води систематску политику према српском народу у региону. Укинуте су установе које су се бринуле о Србима у региону и дијаспори, лично и партијско преовлађује у државној политици према суседима, ЕУ и САД. Издвојени буџети су незнатни и реално стагнирају из године у годину – каже Антић.

– На делу је први пут после више од деценије споразумно деловање бошњачког и хрватског националног покрета против РС. Напади католичких и исламских верских великодостојника, кампање злоупотребе Трибунала у Хагу ради криминализације Срба и РС, злоупотреба ЕУ и тешке финансијске ситуације, па корупције и унутрашњих подела у РС, веће су него икада од 1995, а посебно после 2008. од када наш Клуб прати стање права народа у региону – каже Антић.

Он истиче да се Српској сада оспорава и право на државни празник. Истиче и да је нарочито проблематичан покушај да посредством Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ, буду ограничена права и аутономија Српске и везана за некакве привремене гаранције и компензације из Немачке.

У Хрватској је, како указује, више него удвостручен број регистрованих инцидената на националној основи, а политичка права ограничена и мања од предвиђених законима и међународним уговорима.

Афирмација младих нација и држава
Прилике у Европи и на Блиском истоку, криза Русије и долазећи избори за председника САД су отворили питања положаја балканских народа.

– Српски народ је препрека пуној афирмацији младих нација и држава које су афирмисале САД и ЕУ. Србија једина у региону није у НАТО, па је очекивано да Вашингтон и Брисел, посебно будући да су оптерећени уверењем о „српској кривици“ и „културном дефекту“, непосредно или бар посредно подржавају ограничавање или укидање легитимних политичких права српског народа изван Србије – закључак је Извештаја Напредног клуба.

– Тамошње друштво је значајно радикализовано после победе ХДЗ-а, а потом и унутарполитичке кризе која је довела до пада владе. Радикализацији су допринели стални сукоби са Србијом, повратак у старе поделе, именовање неоусташа на министарске функције, а коначно и сама хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић која за исцртавање кукастог крста на стадиону оптужује ОРЈУНУ, организацију југословенских националиста расформирану крајем 30-их година 19. века.

У Црној Гори су током прошле године права Срба додатно умањена, како је наведено у извештају, посебно због чињенице да је после великих народних демонстрација и уласка државе у НАТО, српски народ препознат као колективни непријатељ режима Мила Ђукановића.

На Косову – Унмик положај Срба је знатно тежи него прошле године, а Србија је под међународним притиском да призна независност те области. Српском народу су угрожена културна и просветна права, напади на њих су чести, а обавезе из бриселских споразума још увек неиспуњене.

– У Македонији Срби први пут нису у жижи критике и омражености, али нестабилност и немири у тој земљи им не одговарају. Колективна права стагнирају, верска и даље оспорава држава.

Политичка и друга права српског народа у Албанији, Словенији, Мађарској и Румунији, или стагнирају или опадају у односу на 2014.

Извештај у црној боји

Анализа коју Напредни клуб годишње представља јавности, штампана је као брошура са црним корицама. Аутори истичу да црну боју неће мењати све док стање у области права Срба у региону не буде примерено цивилизованим европским стандардима. Извештај су, како наводе, састављали на основу јавних извора из установа и удружења, као и медија и без материјалне или финансијске помоћи било које установе или организације у земљи и иностранству.

Антић је предочио да је Србија пред променом Устава и апеловао на измену досадашње политике према Србима у дијаспори.

– Ако српски народ ван Србије, а у свету га је више од петине, изгуби права и буду укинуте његове народне установе, од Српске до националних већа, биће угрожена правда и срушена демократија, па у том случају ни Србија не може бити демократска. Ако неко мисли да следећи политику Брисела, принципијелну у унутрашњим стварима, али не на Балкану, може да оствари напредак Србије, вара се, то није европска политика – поручио је Антић.