Прочитај ми чланак

ШЉИВАНЧАНИН ОТКРИВА: Са Харадинајем у Хаг дошли и милиони долара

0

Како је пред Трибуналом ослобођен бивши вођа ОВК. У Схевенинген 2005. пребачен авионом некадашњег немачког канцелара.

Да ли ће крволок икада одговарати за своје злочине, или ће и даље слободно шетати: Рамуш Харадинај (Фото: Танјуг)

Некадашњи вођа терористичке ОВК Рамуш Харадинај имао је посебан третман у притвору Хашког суда. Док су његови „саборци“ Идриз Баљњај и Љахију Брахимај 2005. године у Хаг допутовали „редовном линијом“, њега је из Приштине пребацио авион тадашњег немачког канцелара Герхарда Шредера. Пре него што је почело суђење, сви притвореници у Схевенингену су били уверени да ће бити ослобођен. Ово тврди Веселин Шљиванчанин, некадашњи официр ЈНА, човек који је боравио у истом павиљону хашког притвора са окривљеним Албаницима, те 2005.

Пуковник у пензији, у разговору за „Новости“, не жели да прејудицира шта ће се догодити у вези са евентуалним изручењем бившег премијера самопроглашене владе Косова и лидера Алијансе за Косово. Такође, како каже, не може да „ружи“ Харадинаја за дане проведене у Хагу, али указује на то да је овом Албанцу у Хагу било дозвољено много тога што другима није, и да се то није крило.

– Када је дошао у притвор, понашао се цивилизовано – сећа се бивши официр ЈНА. – Другим Албаницима који су се затекли у притвору (Идризу Баљају, Љахију Брахимију, Фатмиру Лимају, Исаку Муслију), одмах је ставио до знања да је газда и наредио им да у комуникацији у заједничким просторијама морају да говоре српски. До тада, они су се понашали као секта која је кварила ионако мучну атмосферу иза решетака.

Шљиванчанин додаје да Харадинај није био превише забринут за своју судбину на суђењу. Знао је да има подршку Запада, а то се врло брзо и видело.

– Током дана, у време посете, сваки притвореник имао је право да угости највише четири особе, укључујући и децу – наставља причу наш саговорник. – Брзо по доласку у Хаг, Рамушу је с капије најављена посета 12 људи. Стицајем околности, нашли смо се у заједничким просторијама, и сећам се да сам га питао: „Рамуше, шта ћеш сад?“ Отпио је гутљај пива и рекао ми да не бринем.

Пуковник даље прича како се убрзо у притворској јединици створио управник Мекфаден, а за њим је ушло свих 12 гостију.

– Рамуш ме је после неког времена позвао да са њима попијем кафу. Када сам сео, ти људи су ми се представили, рекавши да су из Америке и да су свом лидеру донели осам милиона долара за одбрану – вели наш официр.

Албанац у Схевенингену није избегавао Србе. Причао је с генералом Павковићем без устезања. Емоције је показивао, како тврди наш саговорник, само када је другим притвореницима показивао фотографије о томе како напредује изградња његове велелепне куће између Дечана и Ђаковице.

y

– Сећам се да су му се док је био у притвору догодиле две породичне трагедије. На Космету су му убили брата, а нешто касније и братанца. Оба пута када сам пришао да изјавим саучешће, он је рекао: „Знао сам да ће се то догодити.“

Харадинај током притвореничких дана није крио да је у великом сукобу с Хашимом Тачијем. Наиме, обојица су „завршила школе у иностранству“ и изашла из истог „шињела“ Запада, али изгледа да су се са обојицом „ментори“ играли својих игара. Харадинај је, преноси Шљиванчанин, био убеђен да је за његов боравак у Хагу одговоран Тачи.

ПЛАНИРАО ПУТ У БЕОГРАД

Како наводи пуковник, Харадинај је по ослобађајућој пресуди из 2008. био убеђен да ће се вратити на неко високо политичко место у самопрокламованој држави. Веровао је да ће брзо доћи у престоницу Србије као политички лидер.

– Када је излазио, пола у шали пола у збиљи питао сам га када ћемо се поново видети. Одговорио је: „Шљиво, чим ускоро дођем у Београд, тебе ћу првог позвати.“ Он је био убеђен да се враћа као политички лидер – каже пуковник.

НЕЋЕ СА АЛБАНИЈОМ

– Питао сам једном приликом Рамуша када планирају да се уједине са Албанијом – сећа се Шљиванчанин. – Погледао ме је зачуђено и рекао да им тако нешто не пада на памет. Као аргумент, изнео је да постоје три српске државе на Балкану,Србија, РС и Црна Гора, па, како је рекао, могу да буду и две албанске.