Прочитај ми чланак

СКAНДAЛОЗAН ПРЕДЛОГ: Закон против беба!

0

beba spava

Србија је вероватно једина земља на свету у којој постоји закон против беба. Иако су свим политичарима пуна уста бриге о правима детета, иако се непрекидно осмишљавају националне стратегије за подстицај рађања, родитељи и деца у Србији су законом дискриминисана категорија.

Угрожена је породица

Aнгелина Радуловић, чланица Удружења „Родитељ“ и мајка троје деце, у разговору за „Aло!“ каже за да живимо у друштву у којем је пристојније буљити у мобилни телефон током разговора, него подојити дете у кафићу и да су сви гласни кад су у питању дечја права, али да суштински, као друштво, мало тога чинимо да подржимо породицу. – Ми као друштво немамо развијену свест о важности породице, родитељи су дискриминисана група и од државе, што овај закон и доказује, и од појединаца – напомиње она.

Наиме, Предлог закона о становању и одржавању зграда, а за чију израду је задужено Министарство за грађевину и инфраструктуру, предвиђа казну и до 50.000 динара за родитеље који колица и бицикле своје деце остављају по ходницима зграда, јер се сматра да на тај начин угрожавају простор и слободно кретање комшија.

Маја Буквић, мајка двоје деце из Пожаревца, испричала је за „Aло!“ да у згради у којој живи има 30 станова и 7 беба, па мајке током дана остављају колица за децу у ходнику зграде.

– Јуче кад се се враћала са децом из вртића, на улазним вратима појавила се налепница – забрањено за дечја колица поред налепнице – забрањено бацање ђубрета. Ми у згради немамо подрум ни лифт, па је велики проблем мајкама да по неколико пута дневно дижу и спуштају колица – каже наша саговорница.

Да ово није усамљен случај, говори и то што су неки родитељи завршили на саслушању у Прекршајном суду, јер су оставили дечја колица и бицикл у ходнику зграде, испред својих улазних врата.

Наиме, довољно је да само неко од комшија позове комуналну полицију, која по пријави изалази на терен, фотографише колица, после чега родитељима у року од неколико дана стиже позив да се јаве на саслушање.

– Изгледа да су комуналној полицији једини проблем дечја колица. Не прође ниједна недеља, а да неком родитељу не покуцају на врата. Кад одем на саслушање, објасне ми да се ходник третира као заједничка просторија и да ту станари немају право да држе личне ствари – прича за „Aло!“ Марија Савић из Београда.

И Мира Маравић (65) из Београда каже за „Aло!“ да не разуме те који пријављују родитеље који држе колица у ходнику зграде.

– Шта некоме сметају колица. Да је среће, па да су на сваком спрату по једна. Не може ни мушкарац, а камоли жена, да вуче дете и колица од 15 килограма горе-доле неколико пута дневно – огорчена је Маравићева.

Бебе лоше утичу на животну средину!?

Предлог закона о становању и одржавању зграда ушао је у скупшинску процедуру почетком године. Министарка грађевине Зорана Михајловић најавила је да закон доноси 19 новина и да у „живот зграда“ уноси економски и социјални развој и заштиту животне средине.

Међутим, закон не прави разлику између шпорета, ормара или фрижидера, које несавесни станари остављају месецима на ходницима, и дечјих колица и бицикала, јер се сматра да и једни и други угрожавају простор и слободно кретање комшија.

Михајловићева је тако ставила у исти кош дечја колица са гласним пуштањем музике, певањем, лупањем у зидове и неплаћањем трошкова за одржавање зграде, јер су казне за све ове „прекршаје“ до 50.000 динара.

Извор: alo.rs