Прочитај ми чланак

Римски споменик украден с депоније у Винчи нађен у Бегаљици

0

Римски споменик из 2. века од непроцењиве вредности, украден 11. јула са градилишта на путу ка депонији у Винчи, пронађен је данас у Бегаљици, потврђено је порталу Нова.рс у полицији.

Епиграфски споменик тежак око 300 килограма, нестао са градилишта топловода на путу ка депонији у Винчи само дан након што су га радници открили и пријавили проналазак Народном музеју, пронађен је јутрос недалеко од манастира Рајиновац у Бегаљици. Аутентичност споменика потврдио је кустос Народног музеја, а полиција “интензивно ради на идентификацији и проналаску извршиоца овог кривичног дела, наводе у МУП-у.

Foto: Narodni muzej

Из Народног музеја саопштено је да је споменик примећен у шумарку поред асфактног пута ка манастиру, где су га “очигледно оставила лица која су га украла”, а да је у потрагу, поред полиције са Звездаре, био укључен и СБПОК.

“Полиција наставља потрагу за починиоцима ове тешке крађе, док ће стручне службе Народног музеја у Београду наставити са стручном и научном обрадом епиграфског споменика, као и конзерваторско-рестаураторским поступком”, наводе у овој установи културе.

Споменик је нестао 11. јула, само дан након што је откривен на градилишту на путу ка депонији у Винча.

– Наш багериста је 10. јула пронашао споменик приликом уређења дела трасе, која је дуга три километра и води до новог објекта палионице. Радник је дошао до броја Народног музеја и позвао их је. Колико ми знамо, нико од наших људи након тога више није видео споменик – испричао је раније за портал Нова.рс Бобан Станојловић, пројект менаџер “Конвара”, фирме која обавља радове на путу ка депонији.

Споменик је јединствени историјски извор. Са једне стране налазе два стопала у сандалама која су била део скулптуре натприродне величине, а на другој страни је натпис на латинском у 15 редова. “Ту је исписан животопис једног високог римског званичника из кога сазнајемо да је овај римски споменик припадао човеку високог витешког сталежа који је током војничке службе руководио различитим војним одредима, службовао у три легије, учествовао у рату са Парћанима и током своје службе више пута био одликован за војничке врлине”, наводе у Народном музеју.

Запослени у Народном музеју нису имали начина да споменик одмах транспортују и он је остао на месту где је пронађен. Саветник Народног музеја Адам Црнобрња, који је тада отишао на место проналаска, рекао је да је споменик последњи пут виђен у суботу, 11. јула у 17 сати, а да га сутрадан у осам ујутру већ није било. Претходно је, како је рекао, морао да се најави управи депоније у Винчи, као и да покаже личне исправе на пријавници на једином путу који води ка месту где је пронађен вредан споменик. Пошто није могао да га превезе својим аутомобилом, договорено је да буде превезен након викенда.

– Камени споменик је откривен у зони обезбеђеној рампом која је покривена и физичким и техничким обезбеђењем. Стручњаци Народног музеја у Беоргаду су предузели све расположиве мере како би споменик био заштићен и у најкраћем року био пренет у установу заштите. Иако би стручњаци запоселни у установама заштите били неизмерно срећни да имају могућност да обезбеде и осигурају безбедност архолошких локалитета, непокретних културних добара и других вредних сегмената културног наслеђа то на жалост није у њиховим могућностима и надлежностима. У свим установама заштите у Републици Србији запослено је 110 археолога, од тога један број колага ангажован је на пословима одељења за документацију, едукацију и рад са публиком – објаснила је археолог Гордана Грабеж, оперативна директорка Народног музеја.