Прочитај ми чланак

Ноћас и јутрос пола Београда било у диму: Нови талас канцерогених честица из Винче

0

Београд -- Дим и непријатан мирис који се током јутра и ноћи могао осетити у појединим деловима града могуће да је донео ветар са депоније у Винчи где је пожар саниран.

То је речено агенцији Тањуг у Ватрогасној служби Београда.

Београђани су током ноћи и јутрос позивали ватрогасце због појаве дима и непријатног мириса у појединим деловима града.

Како је речено у Ватрогасној служби, позивано је из више насеља, највише из Кумодража, Бањице, насеља Браће Јерковић и Степа Степановић где су пријављивани мирис паљевине, и да се осећа дим.

Потврђено је да су ватрогасне екипе и даље на депонији у Винчи, али да пријаве нових пожара на тој локацији није било.

РТС преноси и да је према тренутним мерењима Агенције за заштиту животне средине ваздух у Винчи изузетно загађен.

Према тренутним мерењима у Винчи, концентрација суспендованих честица ПМ 2,5 је већа од 80, објављено је на сајту Беоеко. Додаје се да је у Овчи и на Дедињу прихваљив, док је у осталим деловима града добар или одличан.

Дим и непријатан мирис који се током јутра и ноћи могао осетити у појединим деловима града могуће да је донео ветар са депоније у Винчи где је пожар саниран, речено је Тањугу у Ватрогасној служби Београда.

Весић: Синоћ сипано 100 тона воде

Заменик градоначелника Горан Весић изјавио је јутрос да се непријатан мирис са депоније у Винчи осећао у многим деловима града и да је сада у току догашавање пожара.

Према његовим речима, 100 тона воде сипано је ноћас, а шест машина раде јутрос и преврћу смеће, што је начин на који се врши догашавање. Весић је за РТС рекао да депонија у Винчи постоји од 1972. године и да се сваке године тамо одложи 500.000 тона смећа.

Поновио је да ће проблем депоније до краја године бити решен и она ће бити затворена и убудуће ће се отпад прерађивати.

Међутим, наглашава да ће се дим осећати још пет, шест дана и додаје да је ситуација са пожарима широм Европе много гора и да код нас бар нико није био животно угрожен.

„Током 2019. године урадили смо брану да зауставимо клизање депоније према Дунаву како се смеће не би спустило у реку и загадило је“, истакао је Весић.

Одговарајући на питање да ли је могуће да се овакав инцидент понови, заменик градоначелник је рекао да су мале шансе да се то догоди, јер нам предстоји јесен, када се иначе такви инциденти ређе дешавају, а до краја године ће проблем бити решен.