Прочитај ми чланак

Програмер нудио софтвер бесплатно, Телекому за исти дали 12 милиона

0

На почетку епидемије ковида-19, Србија је могла бесплатно да добије програм базиран на вештачкој интелигенцији, који у Чилеу, Аргентини, Перуу и Шпанији већ опслужује близу четири милиона пацијената. Тај систем за брзу комуникацију и управљање здравственим услугама, развио је Нишлија Милан Ђидара, који је пре девет година напустио земљу и систем применио у Јужној Америци. На његову понуду Србија није одговорила, али је у августу фирмама Процесцом и Телеком Србија, Министарство здравља доделило 12 милиона динара за само један сегмент сличне платформе.

Конкретно и јасно – „помоћ из Чилеа“, насловљен је имејл упућен у више институција у Србији. Од председника републике до разних адреса у Министарству здравља. У своје и у име фирме – нудио је систем за брзу и непосредну комуникацију са пацијентима, која је аутоматизована и поузданија од кол-центара.

FOTO: Printscreen/N1

– Ми нисмо понудили. Ми смо покушали да понудимо, јер нисмо имали никакав одговор. Пробали смо да комуницирамо са Владом, са Министарством здравља – прича Милан Ђидара.

Али одговор ни од куда.

– Можда је наша грешка што смо понудили бесплатно. Углавном, кажу, кад нешто нема цену онда је џабе и не вреди ништа – додаје.

У Чилеу се показало да овај систем вреди. Мења кол-центре у здравственим установама и то чини много ефикасније. Са пацијентима комуницира „интелигентан“ софтвер уз помоћ гласа, порука на свим платформама и мрежама. Заказује прегледе, подсећа на заказане интервенције, аутоматски помера термине и што је најважније – смањује чекање пацијената и повећава ефикасност у раду и до 30 одсто.

– Имамо шесторо људи који раде и који комуницирају, уз помоћ система, са четири милиона пацијената месечно – каже Ђидара.

И то у четири земље, са статистички 15 пута мање грешака у односу на ситуацију када податке у систем уноси запослена особа у кол-центру. Зашто онда Србија није одговорила ништа, када јој је овај систем у марту прошле године понуђен гратис?

– Можда нису имали времена у том тренутку, не знам шта би друго могао да кажем – наводи.

Види да је чекање код нас и даље присутно, што – тврди, не мора да буде у тој мери, ако се уреди да буде мање празног хода. Са друге стране, Србија је пропустила шансу да јој се један остварени интелектуалац, можда, корак по корак – врати.

– Мислим да нисам једини који је отишао због неразумевања и остварио се у ономе што ради и зна. Нажалост, поново сам наишао на неразумевање, не знам – каже.

Н1: Да ли бисте се вратили?

– Не – поручује Ђидара.