Прочитај ми чланак

ПОТПИСАН МЕМОРАНДУМ Косовски Срби ће сарађивати са Русијом у области школства

0

Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици потписао је меморандум о узајаимном разумевању са Московским државним регионалним универзитетом.

Две високе школе планирају развој научно-истраживачке сарадње и програма академске размене. Руски научници већ су добили позив да посете скуп «Наука без граница», који ће бити одржан у Косовској Митровици 21-22. септембра ове године.

Споразум је склопљен у оквиру међународне конференције научника из Русије, Србије и Грчке, која је била одржана у Москви уочи 180. годишнице успостављања дипломатских односа између Србије и Русије. Манифестација је била посвећена историјским и културним основима источно-хришчанских држава.

«Образовни потенциал наших земаља исконски је повезан са православним избором, кој су направили наши преци пре хиљаду година. Ова жива веза, као извор духовности, мора бити заштићена од нестанка. Образовање нам даје одличну могућност да саопштимо традицију ових односа будућим генерацијама», – нагласили су учесници.

Један од учесника конференције, уредник руског портала Православие.ру јеромонах Игнатије (Шестаков) подвукао је да су између Србије и Русије веоме дуге везе у образовној сфери.

«Познато је у Русији да је највећи српски просветитељ Свети Сава – заштитник ученика који се прославља као школска слава – примио монашки постриг у руском манастиру на Светој Гори. Касније руски просветитељи посећивали су Србију као мисионари. У другој половини 19. века многи српски богослови стекли су образовање на богословским академијама у Петербургу, Кијеву и Москви. Почетком 20. века Југославија је примила руске емигранте, који су дали велики допринос развоју науке и културе Србије, као што је на пример Георгије Острогорски – рођени у Петербургу оснивач Византолошког Института САНУ», – подсетио је јеромонах Игнатије.

Универзитет у Приштини основан је 1961. године као оделење Београдског универзитета на Космету. Године 1999, од почетка НАТО агресије, српски професори и студенти, који су слушали наставу на српском језику, били су протерани из алма-матер. Према одлуци Владе Србије висока школа била је привремено измештена у Крушевац, а затим, крајем 2001. године, у Косовску Митровицу. Данас Универзитет има у свом саставу 10 факултета, у њему се обучава око 10 хиљада студената из Србије, Црне Горе, Ребублике Српске и Македоније.

Московски државни регионални универзитет основан је 1931. године као главни у региону центар за обуку педагога. Има 15 факултета у свом саставу, где студира више од 10 хиљада полазника. Универзитет активно развија међународну сарадњу са колегама из Немачке, Француске, Британије, Ирске, Италије, Грчке, Чешке, Словачке, Македоније, Босне И Херцеговине, Индије и Кине.