Прочитај ми чланак

ПОШТУЈТЕ ОВА ЗЛАТНА ПРАВИЛА: Нишлијка је изгорела – експлодирао пуњач за мобилни

0

Трагична смрт Нишлијке В. Л. (56), која је страдала у пожару од експлозије пуњача за мобилни телефон, упозорење свима да буду опрезни с кућним апаратима.

Нишлијка В. Л. (56) преминула је у Клиничком центру Србије, пошто јој је у пожару који је у уторак букнуо у њеном стану после експлозије пуњача за мобилни телефон изгорело чак 95 одсто коже.

Ова трагедија доказ је да упозорења стручњака да пуњачи за телефон или лаптоп не смеју нон-стоп бити укључени у струју, јер се због прегревања могу и запалити, ретко ко поштује, а они који то редовно раде често су предмет подсмеха. Пуњачи су, поред кварцних пећи, неискључених рингли на шпорету, упаљеног опушка на јастуку или ћебету, најчешћи узрочници пожара који се често завршавају трагично.

И најмања непажња довољна је да ватра букне у домаћинству и изазове огромну штету, па ватрогасци наглашавају да се кварцне пећи не прекривају тканином и не постављају близу кревета и фотеља ма колико год некоме било хладно, да се опушци добро угасе пре него што се баце у канту за смеће, као и да се никако не иде у продавницу или на кафу код комшинице ако се на шпорету кува ручак или ради веш-машина. Потребно је само неколико секунди да плин или електрична плоча изазову ватру, па ватрогасци саветују да не одлазите из кухиње док се јело кува или да што чешће проверавате да ли је све у реду.

Велике електричне апарате увек треба одмакнути од зида да се топлота коју стварају не акумулира. Шпорет, фрижидер и машина за прање веша морају бити укључени сваки у своју утичницу, јер њихово напајање преко истог продужног кабла може да изазове кратак спој и изазове пожар. И оштећени продужни кабл може да изазове струјни удар, а незаштићене жице, ако дођу у додир с тепихом или прекривачем, за тили час могу да запале кућу. Ватра може да букне и због неочишћеног филтера на машини за сушење веша.

Како би се избегло паљење опасне материје креозота, који се таложи у оџаку од сагоревања дрва, димњак треба чистити два пута годишње. И упаљена свећа је чест узрок пожара, па се саветује да се и најмања свећа угаси влажним прстима.

 

Како спречити пожар:

– не излазити из куће ако се на шпорету кува ручак
– машину за прање веша не остављати укључену кад излазите из куће
– електричне апарате не стављајте тик уза зид
– не користите оштећене продужне каблове
– не прекривајте кварцну пећ тканином
– не примичите кварцну пећ кревету или фотељи
– редовно чистите машину за сушење веша
– редовно чистите димњак
– гасите свеће влажним прстима
– опушке од цигарета добро угасите пре него што их баците

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!