Упркос јаком пљуску, грађани Ужица окупили су се испред зграде градског парламента, због неадекватне реакције належних поводом пожара који већ данима гори на депонији "Дубоко" у том граду.
Пољопривредник из Луновог села и један од организатора протеста Јован Митровић на почетку скупа је рекао да је можда требало да се протест одржи раније, наводећи да скуп данас прати киша „која ће можда једина допринети гашењу пожара на депонији јер надлежни су се 40 дана трудили и ништа по том питању нису урадили“.
Подсећа да су протеклих дана у јавност изношени многи лажни подаци, истичући посебно изјаву директора Завода за јавно здравље о загађењу ваздуха да је све то „визуелна мирисна перјаница“, што су окупљени пропратили узвицима „Уа“.
Митровић је питао да ли је то, како је градоначелница изјавила – од запаљена три луновачка пласта или је ипак од пласта депоније од милион тона небезбедно и неодговорно складиштене пластике, најлона, гума и другог канцерогеног отпада који је канцероген када гори.
Он наводи да су у току дана надлежни, када су чули за најављени протест, изашли са препорукама да је та „визуелна перјаница“ сада мало опаснија и да се старијим особама и деци не препоручује излазак напоље.
#Užice #protest #deponija pic.twitter.com/sw7x3rjsZk
— Milan Kovačević (@obicancoek) May 14, 2024
„Како је за 15 дана ваздух од мирисне перјанице прешао у затровани ваздух“, питао је Јован Митровић.
Према његовим речима, мештани села из ког он долази, Луновог села, међу првима су од депоније „Дубоко“ затровани реком.
„Једну деценију кроз ту реку пролазе отпадне воде, ништа се није учинило на том решавању. Река се улива у Лужницу, даље у Скрапеж и Мораву. Пожешка села су такође затрована. А Лужичка долина снабдева Ужице храном, а сада је затрована и храна“, наводи Митровић.
Додаје да пољопривредници трпе огрому штету од гавранова, који су побегли од дима са депоније и већину усева су већ оштетили у селима.
„Камиони су нам уништили пут, било је безброј саобраћајних несрећа… Нико ништа није урадио на решавању наших проблема“, истиче Митровић.
Први пожар на депонији „Дубоко“ догодио се 16. марта када је након пет дана угашен. Међутим, поново је букнуло почетком маја али овог пута доста озбиљније, праћено дубинским експлозијама и огромном захваћеном површином. Дим се шири на све стране, зависно од ветра, а највише ка Севојну и Лужничкој долини.
Тек после шест дана од избијања пожара на депонији, Завод за јавно здравље Ужице је на свом сајту објавио податке о аерозагађењу. Уз то и саопштење којим се грађанима саветује да што мање времена проводе напољу, поготово деци, те да не отврају прозоре и проветравају.
Загађено јесте а званично баш и није или тачније, не може се измерити јер не постоји мониторинг за мерење тешких честица као што су диоксини и фурани који се ослобађају из оваквих, по здравље опасних пожара.
Užice danas💪🍀🌍@demokrate pic.twitter.com/Jo7pnoVKyW
— Marina (@Marina33001118) May 14, 2024