Прочитај ми чланак

ПОПЛАВЕ У СРПСКОЈ: Клизашта гутају куће, у Шамцу још критично

0

lopare-poplave-2014-2_620x0

Директор полиције Републике Српске Гојко Васић саопштио је данас имена особа страдалих у поплавама у РС, а осим 17 страдалих, засад је пријављен и нестанак седам особа.

Девет је жртава у Добоју и већином су старије особе, а Васић каже да се претпоставља да су страдали јер нису могли да избегну поплавни талас који је надирао великом брзином.

У Добоју су смртно страдали: Миленко Благојевић (1951.), Славко Ђурић (1924.), Божица Петковић (1926.), Милада Ранковић (1923.), Марија Јелеч (1932.), Ззељко Јелеч (1961.), Ратомир Марић (1941.), Раде Чупељић (1924.), Бахрија Скула (1938.). Још једне особа је страдала у Добоју, чије тело још није пронађено, а Васић је навео да су били присутни други људи када се утопио и он се води на списку страдалих.

Жртве поплава у Шамцу су: Стојан Бандаревић (1938.) и Миле Пајић.

У Модричи су смртно страдали Богдан Лазендић (1932.) и Мирослав Мићић (старост око 80 година).

Током поплава у РС-у било је, како је казао Васић, и пет сумњивих смрти. У четири случаја је утврђено да се ради о природној смрти која се не доводи у везу с елементарним непогодама, док је испливало и тело младића из Бање Луке који се раније утопио у Врбасу, несретним случајем.

У Бијељини је раније страдао Љубисав Јекић када се срушио део викенд-куће, а у Власеници Ханифа Челебић (1944.) услед активирања клизишта.

Потврдио је да је јутрос на подручју Доњег Жабара пронађено мртво лице, страдало у поплавама, тако да је до сада у Српској погинуло 17 особа.

„Пријављен је нестанак Савке Дејановић, Милутина Вулина, Пеје, Марице и Весне Зубак и Ђорђа и Душанке Шиљеговић“, навео је министар.

Из полиције РС позвали су све грађане да им доставе инфромације, уколико имају, о особама чији је нестанак пријављен у Добоју.

Пријаве су упутили грађани који немају већ данима контакт са члановима својих породица.

Он је казао и да је до сада дневно било 20 кривичних дела и да се чини све да се она онемогуће на угроженим подручјима, напоменувши и да су поједине полицијске станице потопљене, као и имовина припадника полиције, па су на поплављена подручја упућени полицајци из центара јавних безбедности који нису угрожени.

Врх поплавног таласа реке Саве прошао је Републику Српску, опада водостај река на поплављеним подручјима и другог поплавног таласа неће бити, рекао је помоћник министра пољопривреде за ресор вода РС Михајло Стевановић.

„У РС цео слив Саве је далеко испод нивоа редовних одбрана. Нема најава нових падавина и сигурно је да неће бити поплава“, казао је Стевановић.

Он је навео да је на подручју Бијељине, Шамца, Модриче и Добоја водостај река у опадању или стагнацији. На реци Сави код Бијељине водостај је испод метра и ноћас је опао за око девет центиметара.

На подручју Шамца, где је тешка ситуција, водостај Саве опао је за око 13 центиметара, а на подручју Добоја и Модриче река Босна се вратила у корито. Код Брода водостај Саве опао је за око 18 центиметара, као и реке Укрине.

„У Српцу имамо благо опадање реке Саве, а и Врбас је у опадању. Због тога је повољнија хидролошка ситуација у Бањалуци и Лакташима“, објаснио је Стевановић, напоменувши и да водостај Саве у Козарској Дубици опада, као и у Костајници.

У опадању је ниво Сане у Приједору и вода у Новом Граду.

Неколико објеката је под водом и у Доцу, Српским Топлицама, те у улици Саве Ковачевића у Борику, а одређени објекти су остали заробљени због тога што се велика количина воде прелила преко насипа у Чесми и сада не може да се врати, тако да се ради на томе да се направе одводни канали који би омогућили повлачење воде.

Питање снабдевања електричном енергијом још није решено у Лазареву и Чесми, док проблем са питком водом постоји на платоу Мањач, где се вода пробила у пумпне станице изворишта „Гашића врело“.

Водовод „Суботица“, такође, није у функцији због замућења. Данас је договорено да екипе предузећа „Водовод“ пробају да изврше одређна премошћења, како би био оспособљен цевовод, који је уништен заједно са мостом код „Витаминке“.

Почело је сумирање штете и да се већ сада може рећи да је она огромна, како на приватној имовини грађана, тако и на јавној инфраструктури. Четири моста су уништена у овим поплавама. Постојаће потешкоће у одвијању саобраћаја, јер је пут Бањалука – Јајце на више места у прекиду, због учесталих одрона.

Проблематична и једна саобраћајница у насељу Врбања где је истоимена река практично однела део пута, тако да је око 20 кућа остало без комуникације. Велика су и оштећења на саобраћајницама у насељу Чесма и код „Витаминке“, а у зони Ребровачког гробља вода је поткопала саобраћајницу у Булевару Степе Степановића.

С друге стране, у клизиштима и бујицама на подручју Зворника 200 кућа је потпуно уништено или оштећено, толико да у њима не може да се борави – потврђено је из Цивилне заштите РС-а.

У тој локалној заједници активно је више од 200 клизишта. За живот није сигурно око 40 кућа у Бошковићима, јер практично тону у земљу. Становништво је евакуисано. Уништени су или оштећени километри локалних путева.

Због неисправности, вода за пиће становништву се доставља цистернама.

Општини Зворник сада су неопходне пумпе за извлачење воде и топови за сушење. Пет пумпи доставиле су ватрогасне јединице из херцеговачке регије.

На подручју општине Братунац стабилизују се водотоци, а већи број клизиста угрожава локалне путеве, тако да је блокиран локални правац Братунац – Дрињача у месту Полом и у месту Красан поље, те Братунац – Сасе.

Клизишта су активирана и у општини Лопаре где је директно угрожено више од 100 кућа, а око 200 становника је евакуисано.

Стално се повећава и број клизишта у општини Сребреница, где угрожавају некатегорисане путеве. Блокиран је пут Ђозе – Ораховица, док је путни правац Поточари – Печеште оштећен, јавила је агенција Фена.

lopare-poplave-2014-6_620x0

Добој – вода се повукла, муљ остао на улицама

У Добоју, погођеном поплавама, вода се данас повукла, али је на градским улицама остала велика количина муља и у току је санација терена, јавили су медији у Републици Српској.

Како је јавила Радиотелевизија Републике Српске, Добој више није у опасности од поплава, а после повлачења воде становници чисте, избацују уништени намештај и блато које је водена бујица нанела претходних дана.

У континуитету се достављају вода за пиће, храна, и остале потрепштине.

Старији становници Добоја, који памте поплаву из 1965. године, кажу да водена стихија није била ни близу катастрофе коју су преживели претходних дана, додаје РТРС.

Републичке и локалне власти апеловале су на становнике да помогну полицији, војсци, ватрогасцима и припадницима Цивилне заштите у рашчишћавању, да би што пре почела дезинфекција и дератизација целог подручја, и тако спречиле заразе и болести.

lopare-poplave-2014-5_620x0

Још 45.000 корисника нема електричну енергију

У Републици Српској тренутно је око 45.000 корисника без струје због ситуације узроковане поплавама, потврдио је директор Дирекције за електродистрибуцију електричне енергије у Електропривреди РС Далибор Муратовић.

У Добоју су у току радови и очекује се да током дана дође до постепеног напајања електричном енергијом, али све зависи од тога колико буду могли да се ставе у погон поплављени објекти на којима су велики наноси муља.

Муратовић је потврдио да су у Добој послате екипе и из других дистрибутивних центара како би у минималном року чим се за то створе услови корисници добили струју, пренела је Фена.

У Шамцу се вода још не повлачи, па онемогућава и екипе електродистрибуције да крену с успостављањем напонског стања на трафо-станицама и снабдевање грађана електричном енергијом.

Ситуација у Бијељини данас је значајно боља и очекује се да током дана у потпуности буде нормализовано стање у напајању електричном енергијом на подручју тог града.

КЛИЗИШТА

У клизиштима и бујицама на подручју Зворника 200 кућа је потпуно уништено или оштећено, толико да у њима не може да се борави – потврђено је из Цивилне заштите РС-а.

(Вечерње новости)