Прочитај ми чланак

ПОЧИЊЕ ПРОЦЕС ПРОТИВ СРПСКОГ КОМАДАНТА Капетана Драгана чувају као Пабла Ескобара

0

На сплитском Жупанијском суду данас почиње суђење за ратни злочин Драгану Васиљковићу, познатијем као капетан Драган, а мере безбедности подигнуте су на највиши ниво. Сведоке из Србије у судницу спроводе кроз подземне тунеле.

kapetandraganЗа присуствовање суђењу Васиљковићу била је потребна посебна најава, иако су расправе јавне, јављају хрватски медији.

Сви који долазе на суђење проћи ће и детектор метала на улазу у суд, а биће присутна и правосудна полицајка ради претреса жена. Сви ће бити прегледани још једном на улазу у судску дворану, а сниматеље и фоторепортере довешће из посебне просторије. Они ће смети да се крећу само по одређеном делу зграде.

Зграду ће прегледа полицијски пас обучен за откривање експлозива, а стално ће дежурати Екипа за посебне задатке сплитске интервентне полиције с дугим цевима у случају потребе.

Сведоци из Србије, који ће бити смештени у хотелу близу суда, у суд ће долазити подземним ходником од зграде полиције до суда, а након доласка преузимаће их припадници обезбеђења, и то ће се координисати на државном нивоу.

Васиљковић је из Аустралије изручен прошле године после 10 година правне битке. Терети се за ратни злочин против цивила и ратних заробљеника у периоду 1991. – 1993.

Капетан Драган је тражио да му не суде у Сплиту, понудио је и јамство од пет милиона куна за обрану са слободе.

Васиљковић ће се, како је потврдила адвокат Слађана Чанковић, поново изјаснити да се не осећа кривим.

С обзиром на то да је 10 година провео у притвору, уколико Савет за људска права УН тако одлучи, Васиљковић би могао бити пуштен да се брани са слободе.

Адвокати Слађана Чанковић из Загреба и Горан Цветић из Београда поднели су раније представку Комитету за људска права Уједињених нација против Аустралије и Хрватске.

У саопштењу адвоката Цветића наводи се да је представка поднета због нелегалности екстрадиције из Аустралије у Хрватску, као и због незаконитости десетогодишњег притвора у те две земље.

У представци се посебно истиче повреда права на слободу и сигурност личности, као и прекомерно трајање предпретресног притвора.

„Такође је истакнут и захтев за привремену меру којом се од Комитета тражи да обавести Хрватску да је неопходно да Васиљковићу омогући одбрану са слободе. Он је током августа имао срчаних проблема услед којих је хитно пребачен у болницу, где му је уграђен стент, а затим враћен у ћелију у сплитском затвору Билице“, наводи се у саопштењу.

Комитет за људска права УН је установљен Међународним пактом о грађанским и политицким правима и одлучује о представкама појединаца на сличан начин као Европски суд за људска права.

Комитет моĹже да поступа по појединачним представкама у погледу оних чланица УН које су изричито признале ту надлеĹжност. И Аустралија и Хрватска су то учиниле.