Прочитај ми чланак

Овако можете да смањите рачуне за струју и до четири пута

0

У условима економске кризе, у којој се налази цео свет због последица пандемије коронавируса и рата у Украјини, уштеда на рачунима за струју је веома важна ставка за одржив кућни буџет.

На рачунима за струју у Србији се свакако може уштедети али само под условом да домаћинства електричну енергију користе ноћу, када је она јефтинија. Наиме, када се струја троши ноћу њена цена је чак три до четири пута нижа од оне која је важећа у дневној тарифи, пише „Данас“.

Колико је уштеда значајна највише се може видети по употреби бојлера, који је један од највећих потрошача електричне енергије међу кућним уређајима. Када се вода у бојлеру загрева само ноћу месечни цех који ће домаћинство за то платити биће око 400 динара.

Ако се пак вода загрева током дана, тај износ ће бити око три пута већи него што је то ако се бојлер пали само ноћу. Такође, и све друге уређаје који су велики потрошачи струје, попут машине за веш или машине за прање посуђа, пожељно је користити ноћу јер ће се тако постићи значајна уштеда. Уштеда се постиже и ако се ноћу кува, нарочито када је реч о јелима која захтевају дужу припрему.

Оно о чему посебно треба водити рачуна је то да ноћна јефтинија тарифа не почиње у исто време за све потрошаче. Другим речима, када је реч о ноћној тарифи, Србија је подељена у три зоне. То су Војводина, Београд и централна Србија.

Они који живе на територији Војводине на јефтиније киловате могу да рачунају сваке ноћи од 23 сата до 7 ујутро. Када је реч о Београду тај термин је од поноћи до осам ујутро.

У централној Србији јефтинију тарифу потрошачи користе од 22 сата до 6 ујутро. Оно што је важно запамтити је то да се јефтиније тарифе могу искористити само ноћу и у прописаним терминима за тај део земље. Преко дана на јефтинију потрошњу, па тако ни викендом, не може се рачунати.

Потрошачи податак да ли у том тренутку троше скупу или јефтину струју могу проверити контролом на свом бројилу. На двотарифним бројилима се, о којој тарифи је реч, може сазнати увидом у положај стрелице или бројчане ознаке.

У случају да стрелица показује на горе, тада се троши скупља струја, а ако је окренута на доле, онда је тарифа јефтинија то јест електрична енергија има нижу цену у том тренутку. Код бројила на којима су ознаке у бројевима, јединица означава скупљу а двојка јефтинију тарифу.

Нажалост, домаћинства која имају једнотарифна бројила, не могу да уштеде јер немају могућност коришћења јефтиније тарифе. Подаци кажу да је то око једна трећина потрошача електричне енергије у Србији, односно око милион домаћинстава.

Ипак, и та домаћинства могу да уштеде на рачуну за струју, примера ради постављањем штедљивих сијалица код којих је потрошња струје пет пута мања од оне код обичних и лед расвете чија је потрошња девет пута мања од такозваних обичних сијалица.

Мању потрошњу струје грађани могу да обезбеде и заменом столарије у својим домовима, за шта држава даје субвенције како би се унапредио процес енергетске ефикасности у Србији. Експерти тврде да би унапређење енергетске ефикасности у нашој земљи грађанима уштедело око 40 одсто енергије.