Прочитај ми чланак

Чак 99% аутомобила садржи канцерогене супстанце: Ево где их има највише

0

Према новој студији објављеној у журналу „Environmental Science and Technology“, огроман број седишта у аутомобилима садржи хемикалију трис (1-хлоро-изопропил) фосфат, познату као TCIPP, која изазива рак.

Истраживачи су, у сарадњи са Универзитетом Дјук и Универзитетом у Торонту, прегледали укупно 155 возила (произведених између 2015. и 2022.) из различитих земаља. Од тога 101 од ових аутомобила тестиран је зими, а 54 лети, како би се узела у обзир разлика у температури. Тим је посматрао хибридна, електрична и возила на бензин и дизел.

На вишим температурама концентрација ове опасне хемикалије била је два до пет пута већа. Више хемикалија се ослобађа из седишта када је топлије. Ово је прилично забрињавајуће будући да је Национални токсиколошки извештај САД за 2023. пронашао доказе о “канцерогеној активности код мужјака и женки пацова и мишева” који су били изложени хемикалији.

Остали успоривачи пламена откривени у аутомобилима познати су као канцерогени, ендокрини дисруптори и/или неуротоксини те су постојани и биоакумулирају у људима.

Да ли би требало да будемо забринути због ових сазнања

Да и не. Студија каже да су трагови TCIPP-а измерени на нивоима између 0,2 и 11.600 нг/г (нанограм), што је врло мала количина. Ипак, прилично је изненађујуће знати да се ова хемикалија налази у толико много возила.

Студија такође примећује да многа тестирана возила садрже трагове два хемијска једињења отпорна на ватру, TCIPP и TCЕP. Једињење се углавном налази у пени у седиштима, а не у компонентама или пресвлакама.

Главна ауторка истраживања Ребека Хон, која је такође токсиколошка научница на Универзитету Дјук, верује да је ово проблем јавног здравства. “Посебно је забрињавајуће за возаче који дуже путују на посао, као и за децу која удишу више него одрасли”, рекла је Хон.

Истраживачи препоручују да возачи отворе прозоре како би смањили температуру у унутрашњости и побољшали проток ваздуха. Коришћење клима уређаја је такође корисно, али треба избегавати поставку рециркулације ваздуха, барем док се температура у аутомобилу не врати у нормалу.

Хемијска једињења познати као “успоривачи пламена” могу накратко одложити паљење малих пожара, а када изгоре, изазивају додатни дим и отровне гасове који пожар могу учинити опаснијим. Такви пожари такође производе отровне хемикалије зване диоксини и фурани за које се верује да доприносе појави рака код ватрогасаца.

Штетни успоривачи пламена додају се у унутрашњост возила како би задовољили стандард FMVSS 302 америчке Националне управе за безбедност саобраћаја (NHTSA).