Прочитај ми чланак

Нови српски „Огањ“ испаљује ракете за три минута (ВИДЕО)

0

Увођењем модуларног самоходног вишецевног ракетног лансера ЛРСВМ М18 „Огањ“ у наоружање Војске Србије, ракетна артиљерија биће значајно ојачана и добиће нове могућности, какве до сада није имала, саопштило је Министарства одбране Србије.

Ракетна артиљерија има важну улогу у ватреној подршци јединицама Копнене војске, а модуларни „Огањ“ намењен је за, како се наводи, неутралисање живе силе, борбених средстава, командних места, база, складишта, аеродрома и свих лако оклопљених циљева коришћењем невођених и вођених ракета.

Прототип ЛРСВМ М18 „Огањ“ настао је модернизацијом самоходног вишецевног лансера ракета СВЛР „Огањ“ 128 мм М77, са оклопљеном панцирном кабином, која штити посаду од гелера и пушчане муниције.

Носилац развоја модуларног „Огња“ је Војнотехнички институт, систем интегратор-произвођач „Прва петолетка – Наменска“ Трстеник, а међу већим кооперантима Одбрамбене индустрије, који су учествовали у овом пројекту, јесу „Застава ТЕРВО“ и „ФАП Прибој“.

Овај модел, осим што има нови инерциони навигациони систем (ИНС) и што је добио бројне дигитализације и усавршавање система веза, обезбедио је оно што је у модерном ратовању, где се рачунају сваки минут и секунда, најважније — далеко већу брзину употребе.

За три минута испаљује ракете
Реч је о високо аутоматизованом оруђу које ће значајно унапредити способности артиљерије Војске Србије, пре свега великим скраћивањем припреме за отварање ватре.

Од тренутка издавања команде до спремности за дејство, модуларном „Огњу“ потребно је три минута, док је „Огњу“ М77 потребно знатно више.

Увођењем модернизованог „Огња“ у наоружање Војске Србије, ракетна артиљерија биће значајно ојачана имајући у виду да је то прво домаће артиљеријско оруђе које осим постојећих невођених ракета, укључујући и ракете домета 40 километара, које су већ развијене, и ракета домета 50 километара, може да гађа и вођеним ракетама.

У оквиру рада на развоју оруђа, интегрисани су и сви подсистеми за припрему, извршење и вођење ракете, као што је ракета АЛАС.

Средином јуна ове године у Центру за испитивање наоружања и војне опреме „Никинци“ из контејнера монтираног на лансеру модуларног „Огња“, премијерно је изведено лансирање програмски вођене ракете система АЛАС, као и гађање са ракетама „Град“, што представља основу за даље усавршавање.

У Војнотехничком институту развијају се и ракете „кошава 1“ и „кошава 2“, чиме ће се домет ракетне артиљерије ВС подићи на више од 50 километара и оне ће имати бојеве главе велике разорне моћи, способне да униште утврђене циљеве и значајне стационарне објекте.

Модернизацијом овог оруђа добијен је усавршени систем који поседује: аутоматску нишанску линију, оријентацију и навигацију, могућност коришћења различитих контејнера са различитом муницијом, скраћење времена припреме и отварања ватре, већу заштиту чланова посаде, могућност самосталне борбене мисије и спрегнут рад са универзалном покретном артиљеријском рачунарском станицом (УПАРС), наводи се у саопштењу Министарства одбране.