Прочитај ми чланак

Неуспео повратак косовских Срба

0

manastir_zociste

(Бета, Танјуг)

Представник расељених Срба из села Зочиште код Велике Хоче, Павле Стојановић, рекао је данас да су расељени пре две године од представника косовских локалних власти добили позив да се врате, али тај повратак није успео и од тада није било разговора о новим покушајима.

„Пре две године око 20 расељених српских породица на позив локалних власти вратило се у своје обновљене куће у селу Зочиште, али повратак није успео, јер за то нису постојали основни услови“, казао је Стојановић агенцији Бета.

Он је рекао да су повратници десетак дана спавали на поду, без струје, воде и других елементарних услова за живот због чега су били принуђени да се поново врате у избеглиштво у централну Србију.

Он је рекао да је влада Косова за расељене Србе у селу Зочиште изградила 31 кућу, али да су у међувремену непознати починиоци развалили врата и прозоре.

Стојановић је рекао да је пре рата у том селу живело око 300 Срба, у око 50 домаћинстава и да Срби у том селу имају две трећине земље у свом власништву.

Према његовим речима, скоро сву земљу у власништву Срба узурпирали су Албанци и користе је без икаквог договора и надокнаде власницима парцела.

Стојановић је истакао да после неуспелог повратка Срба у то село није било разговора о новом покушају.

У обновљеном манастиру у селу Зочиште данас је одржана литургија којој је присуствовало око 2.000 верника са Косова и из централне Србије. Присуствовао је и директор Владине канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин, као и поједини народни посланици српског парламента.

 

Манастир Св. Врача Козме и Дамјана налази се у селу Зочиште, пет километара од Ораховца у Метохији.

У овај манастир, који је био разрушен 1999. године, не долазе само Срби већ и Албанци и припадници других вероисповести који у манастиру траже исцељење а монаси су се у Зочиште вратили 17. октобра 2004. године.

Према предању, Зочиште датира из 11. века а помиње се у повељама Светог краља Стефана Дечанског.

Дечанска виница се налази у оквиру комплекса Цркве „Светог Стефана“ који поред ње обухвата и црквене конаке. Конаци су намењени монасима манастира Високи Дечани, који руководе обрадом винограда на том подручју, а реконструисани су средствима Канцеларије за КИМ, саопштила је Канцеларија.