Прочитај ми чланак

МУКЕ: Лекари се препали од једног крпеља!

0

Крпељ на нози Београђанке Aнке М. (40), веровали или не, задао је муке српском здравственом систему, јер нико није могао да извади ту напаст!

krpelj
Тако је Aнка, у уторак по подне, прешла пола града, од амбуланте свог дома здравља, до Завода за кожне и венеричне болести, одакле су је слали на Инфективну клинику КЦС јер – нико од њих не вади крпеља!

– Крпељ ми се закачио изнад колена десне ноге, а открила сам га тек следећег дана по подне јер ме је то место болело, а предео око њега поцрвенео. Извадила бих га сама, али због очигледне инфекције, одлучила сам да одем код лекара. Када сам ушла у дом здравља, медицинска сестра ми је рекла да они не ваде крпеље и упутила ме у Завод за кожне и венеричне болести – прича Aнка, која се одмах отишла тамо.

Лајмска болест

Сваки трећи крпељ, према најновијим подацима, заражен је борелиом бургдорфери, узрочником Лајмске болести. Како стручњаци објашњавју, инфекција се преноси убодом крпеља. Време од убода до појаве првих симптома болести креће се од три до 32 дана. Болест се одликује специфичним оштећењима коже, разним неуролошким, реуматолошким и кардиолошким оштећењима, која се јављају у различитим комбинацијама, и мора да се лечи.

– Медицински техничар у Заводу се насмејао јер ме из дома здравља шаљу на клинику! Рекао је да може да ми закаже вађање за дан, два или да се одмах упутим на Инфективну клинику КЦС. Све се дешава касно по подне и схватила сам да би у том случају требало прво да одем у Ургентни центар, па да они виде шта ће – прича Aнка свој невероватни случај.

Према њеним речима, није јој се ишло у Ургентни, него је смислила да се врати у дом здравља, али у патронажну службу, и види шта ће да се деси.

– Тамо сам, срећом, налетела на сестру која ми је истог момента извадила крпеља и рекла да морам да одем код лекара да ми пропише антибиотике. То сам учинила, попила лекове и сада је све у реду. Само ми није јасно зашто је мој крпељ изазвао такву узбуну по здравственим установама, зар овде нико више не зна шта се где ради – пита се ова жена.

Доцент др Ивана Милошевић, заменица директора Инфективне клинике КЦС, каже за „Aло!“, да су домови здравља надлежни за крпеље.

– Изабрани лекари морају да га изваде. Ми смо терцијална здравствена установа и не вадимо крпеље, већ лечимо болести које они изазову – навела је она за „Aло!“.

Др Ранковић: Не вадите их сами

Проф. др Жарко Ранковић, инфектолог, каже за „Aло!“, да би крпеља требало вадити код изабраног лекара у дому здравља.

– Aко се јави црвени прстен око крпеља, то може да указује на алергијску реакцију и обавезно особа мора да оде код свог лекара да га он извади. Уколико га вадите сами, никако немојте да га натапате алкохолом, бензином и другим средствима које стављате на вату, јер ће тада крпељ да поврати, а ако је носилац узрочника Лајмске болести, заразиће особу. Довољно је ухватити га пинцетом и окренути га у супротном смеру од кретања казаљке на сату – објашњава Ранковић.