Прочитај ми чланак

Кривична пријава против Бачевића због никла

0

eko-bacevic_620x0

ТРСТЕНИК – Председник општине Трстеник Мирослав Алексић изјавио је данас да ће поднети кривичну пријаву против министра рударства Милана Бачевића јер је компанији „Србија никл“ продужио истражно право без сагласности локалне самоуправе.

Алексић је рекао новинарима да локална самоуправа још увек није имала увид у решење на које се „Србија никл“ позива, иако је то затражено од надлежног министарства.
„Нама то решење није показано, а видимо у медијима да министар каже да је оно продужено. Због тога ћемо ми против министра поднети кривичну пријаву јер законска регулатива јасно каже да је неопходна позитивна одлука локалне самоуправе“, навео је Алексић.

Иако је предузеће „Србија никл“ обавестило општину Трстеник да ће данас почети извођење геолошких истраживања никла на локалитету Руђинци-Велуће, представници те компаније се данас нису појавили у Трстенику, као ни на округлом столу „Здравље или никл“, који је организовала општина.

„Они су за данас најавили да ће кренути са истражним рађама, али се према мојим информацијама нису појавили“, рекао је Алексић новинарима уочи округлог стола.

Он је напоменуо да је на овај догађај био позван и министар природних ресурса, рударства и просторног планирања Милан Бачевић, који, како је рекао Алексић, такође није дошао.

Скупштина општине Трстеник је 28.септембра 2012.године донела једногласно одлуку којом се забрањује истраживање и експлоатација никла на тој територији.

Маја Радосављевић из Завода за заштиту природе Србије потврдила је новинарима да „Србија никл“ не може улазити у овакве поступке без сагласности општине.

На округлом столу „Здравље или никл“ говорио је и академик Видојко Јовић који се, подсетио је новинаре, пре осам година укључио у акцију САНУ, у време када се појавила енглеска фирма која је исказала интересовање за истраживање и експлоатацију никла на Мокрој Гори.

„Мој основни мотив је стручне, научне и патриотске природе јер овако лепе крајеве као што су Мокра Гора, Трстеник, Велуће не треба претворити у једно рударско јаловиште. Овде се налази руда, али ниског садржаја, највећи део је јаловина и поставља се питање, а где ћемо је депоновати. То нас највише брине, како ће то утицати на животну средину и здравље људи“, објаснио је Јовић.

И грађани негодују због најаве „Србија никла“ каже представник насељеног места Левићи.
„Живимо здраво од пољопривреде, имамо здраву воду, а то би све касније било загађено. Нећемо дозволити да нас иселе“, истиче Левић и додаје да су мештани села која су обухваћена експлотационим пољем спремни да блокирају магистрални, па чак и аутопут.
„Данас се нико није појавио, али ми смо спремни да извршимо блокаду, видећемо…“, рекао је Левић новинарима.

Округлом столу су поред акадамика, стручне јавности, локалне самоуправе и грађана присуствовали и представници политичких партија Верица Калановић (УРС) и Срђан Миливојевић (ДС).

Министар Бачевић је за данашње Новости, говорећи о истраживању никла у Трстенику, рекао да не постоји ниједно геолошко истраживање које је штетно за здравље људи.
„Из медија сам сазнао о састанку у Трстенику, на којем се део општинског руководства изјаснио против истраживања никла. За њихову одлуку знам још од прошле године, код њих се очигледно ништа није променило, али се променило нешто у календару обавеза овог министарства. Компанија „Србијаникл“ искористила је своје законско право и затражила од Министарства продужење истражног права, а ја имам обавезу да то испоштујем. Дакле, само смо им продужили истражно право које је дало претходно министартсво, за које сматрам да је тада исправно поступило“, навео је Бачевић.

(Танјуг)