Прочитај ми чланак

Како Шиптари граде „заједништво“ на КиМ

0

kim-aviano

(Прес)

Ни у једном граду јужно од Ибра није остала улица, трг, назив објекта са српским, бошњачким, турским или ромским именом али су зато улице и тргови, називи хотела и мотела, тржних центара и којекаквих радњи преплављени америчким именима.

Сада можете на Косову да попијете кафу у „Пентагону“, „Белој кући“, „Авијану“, „Лас Вегасу“ или у мотелу „Ал Капоне“ па чак и у „ЦИА „-и … Шетња улицама и трговима Била Клинтона, Боба Дола, Ричарда Холбрука а у Вокеровом селу можете купити козји сир

Ако би се путник са било којег континента данас нашао на Косову сигурно би по броју бензинских пумпи закључио да је можда у Кувајту.  По броју истакнутих америчких и албанских застава   вероватно би помислио  да је негде у  Америци или Албанији. Али када би по називима улица, тргова, тржних центара  или хотела и мотела закључивао где се налази, вероватно би проценио да је негде у Америци.

После 1999. године  Приштина и Косово су по тим називима изузетно развили  албанско – америчку мултиетничност. Као нигде у свету Албанци су  дали толико имена  улица и булевара живих америчких политичара. Само у Приштини данас имате  улицу Боба Дола која сече Булевар Била Клинтона. Овде су још и улице Ричарда Холбрука, Хилари Клинтон, Вилијема Вокера, Весли Кларка…

Посебно мотели и  хотели, тржни центри  и други објекти имају америчка имена. Тако данас на Косову можете попити кафу и преспавати у хотелима „Пентагон“ код Клине,  „Белој кући “ код Призрена, “Викторији“ Приштина, “Лас Вегасу, „Аризони“, „Три каубоја“, “Колораду“,  „Ал Капонеу“,  „обавештајном“ мотелу „ЦИА“ али и мотелима  „Авијано“ , „Тирана“, „Лондон“, „Њујорк“, „Томахавк“… Занимљиво је да је хотел „Мадрид“ на путу према Грачаници, био са тим именом до проглашења независности Косова, међутим, пошто Шпанија није признала независну државу, хотел је променио име у „Дарданија“.

Албанци су скупштинском одлуком променили имена свих 260 улица у Косовској Митровици, обухватајући и српски, северни део града. У северном делу само су улице Џона Кенедија и Тетовска остале непромењене. Додуше, у овом делу града  у пракси нису могли да спроведу преименовање улица.

Данас ни сами становници Косова  не знају да имају Вокерово село, преименован Рачак, где можете купити козји сир. Углавном српски називи места на путоказним таблама су свуда префарбани . На путоказима је нестала двојезичност, па су остала само албанска имена места, као што су Скендерај ( Србица), Кастриот (Обилић) Бесијана (Подујево), Феризај (Урошевац)…