Прочитај ми чланак

И ЗАПАД ПРИЗНАЈЕ: Унмик кршио људска права Срба на Космету

0

nestali-Srbi-Kosovo-Metohija-790x505

Унмик је на Косову и Метохији кршио људска права, јер није спровео одговарајуће истраге о нестанцима и убиствима Срба, утврдила је Саветодавна комисија за људска права Унмика.

Комисија је саопштила да је на јануарском заседању усвојила четири мишљења којима је утврдила да Мисија УН на Косову и Метохији није поступила у складу са овлашћењима.

Према наводима Комисије, Унмик није спровео делотворне истраге о нестанку и убиству Вељка Марковића и Ђорђа Кузмановића, те нестанку Станојка Младеновића и Јасмина Лукачевића. Унмик је тиме, како се наводи, починио повреду Европске конвенције о људским правима, јер је члановима породице који су се жалили допринео душевној боли и патњи.

Вељко Марковић нестао је са радног места у Приштини 9. фебруара 1999. године. Његови посмртни остаци предати су породици 17. децембра 2010. године. На Унмик се жалила његова супруга Спаса.

Станојко Младеновић нестао је 21. јуна 1999. године. И данас није познато где се налази он или његови посмртни остаци. Жалила се његова сестра Благица Ничић.

Ђорђа Кузмановића отели су припадници терористичке ОВК 21. јуна 1999. из породичне куће у Ђаковици. Његови посмртни остаци пронађени су 2002. а породици су предати 23. маја 2003. године. Жалила се његова супруга Биљана Кузмановић.

Јасмин Лукачевић отет је у области Подујева 19. априла 1999. године. До данас није позната његова судбина. Жалила се његова мајка Верица Илић.

У случајевима Љиљана Митровић, Данијела Крстић, Слободанка Крстић, Снежана Симоновић и Јеремија Шуљанић против УНМИК-а, Комисија је закључила да је, ако се истрага може приписати органима Мисије УН, дошло до повреде Европске конвенције о људским правима.

Комисија је у случају Вуксан Булатовић против Унмика закључила да није проведена делотворна истрага о отмици и нестанку Радована Булатовића. И у том случају дошло је до повреде Европске конвенције о људским правима.

Комисију је основала Привремена управа Мисије УН на Косову и Метохији 2006. године да би се бавила повредама људских права. Пред Комисијом су остале 84 нерешене жалбе.

(Срна)