Прочитај ми чланак

Хашки трибунал у пат позицији

0

vojislav-seselj_660x330

(Вечерње Новости)

Уместо да напокон одбројава дане до објављивања пресуде после најдужег суђења у историји Хашког трибунала, лидер радикала Војислав Шешељ поново је „у леру“. Не само да се не зна у ком ће се смеру наставити ово деценију дуго суђење, него се и сама ситуација у којој се нашло веће предвођено судијом Жан-Клодом Антонетијом све са Шешељем и тужилаштвом не налази у правилима по којима функционише Трибунал.

Пре свега, Правилник о поступку и доказима који регулише поступак пред Трибуналом, не познаје термин „дискавлификација судије“ – епитет који је добио дански делилац правде Фредерик Хархоф после објављивања писма којима је довео у сумњу своју непристрасност. Уместо тога, регулисани су „изузеће судије“ до кога долази када судија има лични интерес у предмету или када има икакву везу која би могла да утиче на његову непристрасност. Поред тога, прописано је и „одсуство судије“ које постоји због „болести или других хитних личних разлога или службеног посла за суд“.

Самим тим, није довољно јасно ни како би изгледало понаљање суђења првом радикалу. Адвокат Тома Фила каже да би у обзир прво требало узети то што је дискавлификовани судија Хархоф био ад литем судија, а не стални.

– То значи да не може одмах да га замени други судија, а поготово не стални – објашњава Фила. – Да би се изабрао нови судија, државе чланице УН требало би да предложе своје кандидате, између којих би Генерална скупштина изабрала једног. Онда би ово трочлано веће, дакле са новим судијом и двоје старих, требало да пита Шешеља да ли жели да се процес настави у садашњој фази или да крене из почетка. Он би вероватно тражио да крене из почетка. Другачији поступак није ни могућ.

Фила каже да једино реч „садизам“ описује поступање према Шешељу. Хашка оправдања да је и лидер радикала сам допринео оволиком трајању поступка, према његовим речима, не стоје. Посао судија је, објашњава наш саговорник, да пазе на суђење, без обзира на то како се оптужени понашао.

КРШЕЊЕ ЉУДСКИХ ПРАВА

ШЕШЕЉЕВ правни саветник Зоран Красић каже да је овај поступак за све светске правне анале. Не само да најдуже траје, јер је чак 16 оптужених касније дошло у Трибунал, а већ пишу жалбе на првостепене пресуде, него је и претпретресна фаза била најдужа, најдуже је чекао да се закаже објављивање пресуде…

– Имајте у виду да Војислав није ни изводио сведоке одбране – подсећа Красић. – Све су то непобитни докази да су се њему кршила темељна људска права, и да они немају други излаз него да одбаце оптужницу и пусте га на слободу.