Прочитај ми чланак

Фирма „Баувезен“ и крађа у ЕПС-у: Наплатили непостојећу пругу, нису плаћали порез!

0

Припадници полиције наставили су данас акцију хапшења у вези са злоупотребама којима је оштећено ЈП Електропривреда Србије, а реч је о новим осумњиченима у вези са радом фирме „Баувезен“ и прања новца.

Ова лазаревчка фирма често је добијала послове од државе (уз буџета), иако је била међу 100 највећих пореских дужника у Србији, а са њом је и раскидан уговор због фалсификовања документације. Биши власник “Баувазена” је био хапшен у афери Колубара.

Полиција је данас привела четири особе, а у оквиру проширења истраге која се води против шест осумњичених да су злоупотребама оштетили Јавно предузеће Електропривреда Србије, саопштило је Више јавно тужилаштво.

Међу приведенима су одговорна лица у фирмама “Профил пројект”, “Nib Part” и “Sbos Construction”, као и власник предузетничке радње за аутопревоз из Уба. Њима се на терет ставља да су након извршених уплата од стране ЕПС-а у вези са уговором за изградњу индустријског колосека новац у износу од 317,2 милиона динар пребацивали на рачуне поменуте три фирме и предузетничке радње по лажним фактурама.

Потом су ту суму пребацили на рачун „Баувезена“, чије је одговорно лице Немања Т, који је већ у притвору, сачињавао лажне фактуре и документацију. Они се сумњиче за прање новца, пореску утају, као и неосновано исказивање износа за повраћај пореза и порески кредит.

Хапшења у фебруару

Данашња привођења осумњичених за злоупотребе у ЕПС-у, а у вези са фирмом “Баувезен”, заправо су наставак акције која је почела 22. фебруара ове године. Тада је ухапшено шест особа, због сумње да је Електропривреда Србије оштећена за 7,5 милиона долара, а међу њима и Немања Т, који је раније био одговорно лице у тој фирми.

Међу приведенимам су били и Б. В. С. (53), бивше одговорно лице огранка привредног друштва „Italiana Costrucioni s.p.a“, огранак из Београда, као и Ж. М. (70), одговорно лице за извођење радова на изградњи индустријског колосека у ТЕ-КО Б постављен од стране одговорног лица привредног друштва „Италиана Цоструциони с.п.а.“.

Лажни наводи у документацији

Они су се сумњичили да су у периоду од септембра 2017. године до краја децембра 2018. године сачињавали и оверили документацију у којима су неистинито навели да су извршени радови који нису извршени, или су делимично извршени приликом изградње индустријског колосека од железничке станице „Стиг“ до Термо-електране Костолац „Б“.

Овај случај је додатно скренуо пажњу јавности, јер је дан након ове акције хапшења виши јавни тужилац Ненад Стефановић са тог предмета склонио Бојану Савовић и пребацио је у друго одељење. Ипак, данас су уследила нова хапшења.

Иначе, фирма Баувезен је добро позната српској јавности и припада групи оних компанија које су у време ове власти често добијале послове од државе, упркос неплаћању пореза, а била је сумњичена и за фалсификоване документације.

То је био случај у послу “Инфраструктуре железница Србије” који је добила у конзорцијуму са још две фирме. Са њима је уговор био раскинут због “неодговорајуће документације”. Како је Нова.рс писала, у питању је било фалсификовање документације због чега је поднета и кривична пријава.

По уговору, те компаније биле су задужене за рашчишћавање терена и демонтажу колосека на деоници од Бетон хале до Пасареле, дугој око 1,9 километра. Посао је обухватао демонтажу колосека, као и уклањање колосечног прибора, скретница, туцаника и прагова, односно целокупног горњег и доњег строја пруге, као и транспорт демонтираног материјала до Свилајнца и Макиша.

Хапшење због Колубаре

Ни данашња хапшења, ни она из фебруара, нису прва која се доводе у везу са “Баузвезеном”. Како је пренео портал 021, а писала “Пиштаљка”, 2011. године Дејан Живановић , тада директор фирме ухапшен је под оптужбом да је био у групи приватника који су, у сарадњи са директорима РБ „Колубара“, оштетили овај огранак ЕПС-а за око два милиона евра приликом изнајмљивања механизације. Три године касније Живановић, на папиру, излази из фирме, а „Баувезен“ према АПР постаје власништво извесног Боривоја Трифуновића.

Фирма из Лазаревца била је ангажована и на изградњи пасареле која спаја Калемегдан и београдско пристаниште, на радовима Карађорђевој улици и на Булевару патријарха Павла у Београду.

Борба за Институт Јарослав Черни

Како је писао наш портал, на тендеру су добили део пројекта за изградњу аутобуске станице на Новом Београду, али је касније пројекат добила друга фирма. „Баувезен“ је градио и ковид болницу у Новом Саду. Тај посао нису добили директно на тендеру, већ су ангажовани као подизвођачи.

Јавности је та фирма била занимљива и због тога што се укључила у борбу за власништво над Институтом „Јарослав Черни“, приватизованог државног тела које је деценијама имало кључну улогу у процени ризика од поплава. Једини конкурент „Баувезену“ био је „Миленијум тим“, још једна од СНС “хобитница”, која је на крају и преузела Институт „Черни“.

Порески дужник

Како је писала “Пиштаљка” 2018, Баувезен је за две године путем јавних набавки добио 15 грађевинских пројеката, од чега три капитална. Послове су добијали упркос пореском дугу од 102 милиона динара због ког јој је Пореска управа пописала покретну имовину.

Фирма „Баувезен“ тада се налазила на 79. месту највећих пореских дужника у Србији.

Осим тога што се налазила на листи пореских дужника, „Баувезен“ се налазио и на „црним листама“ Управе за јавне набавке и Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре због лошег пословања и то као једина фирма која послује у Србији, а која је доспела на ову црну листу.