Прочитај ми чланак

Ево зашто гинемо у саобраћају

0

Почетак лета и ове године обележио је знатан број саобраћајних удеса. Жртве су биле возачи, путници, мотоциклисти, али и пешаци, а узрок несрећа у свим случајевима је био људски фактор. Ово су неке од најчешћих грешака које чине возачи, пешаци и мотоциклисти, а које могу имати кобне последице.

udes7Неопрезност и бахатост у саобраћају скупо кошта…

Саобраћајни вештак из Комитета за безбедност саобраћаја Милан Божовић каже да због предстојеће сезоне годишњих одмора сви учесници у саобраћају морају да воде рачуна.

“Возачи који углавном возе у градским условима морају бити свесни да је вишечасовна вожња на отвореном путу нешто сасвим друго. Често мисле да је најважније стићи што пре на одредиште, због чега не праве паузе, крећу уморни на пут или праве низ других прекршаја који могу имати кобне последице. Најважније је ипак стићи безбедно, што би сви требало да имају на уму“, каже Божовић.

ПЕШАЦИ:

Прелазак на црвено

Прелазак на црвено светло или ван обележеног прелаза најчешћи је узрок страдања пешака. Прелазак на зебри такође мора бити опрезан, јер многи пешаци претходно не проверавају удаљеност аутомобила, због чега возачи немају никакву могућност да зауставе возило.

Претрчавање коловоза

Непрописан прелазак булевара са више трака посебно је опасан, поготову ако се између налази трамвајска баштица коју користе и возила под ротацијом.

Прелазак испред аутобуса

За знатан број несрећа одговорно је и непрописно прелажење коловоза испред аутобуса у станици. Возачи којима се такође саветује да успоравају када се мимоилазе са аутобусом често не могу да виде пешака који излази на коловоз.

Ношење слушалица

Пешак не сме ступити на коловоз са слушалицама у ушима. Осим што је тај прекршај кажњив, често је одговоран за велики број несрећа јер пешаци не чују возило које им се приближава.

ВОЗАЧИ:

Вишечасовна вожња без паузе

Умор и неиспаваност такође су одговорни за велики број несрећа. Возачи често крећу на пут неиспавани, па желе да у што краћем року стигну на одредиште. Такође, висок је проценат возача који возе и по неколико стотина километара без минута паузе.

Прекорачење брзине

Непоштовање ограничења брзине како у насељеним местима тако и на отвореним путевима одговорно је за већину саобраћајних удеса.

Небезбедно претицање

Чак и када је на одређеном делу пута претицање дозвољено, возачи често не умеју да процене да ли имају времена да се мимоиђу са возилом које им долази у сусрет, због чега најчешће долази до судара.

Непоштовање сигнализације

Радови на путевима свакодневни су у Србији, а возачи често из журбе не поштују сигнализацију, поготову када се она односи на првенство пролаза. Последице таквог понашања су углавном кобне.

МОТОЦИКЛИСТИ:

Прекорачење брзине

Осим што директно угрожавају свој живот, у опасности су и други учесници у саобраћају јер нису у стању да благовремено реагују на њихов прекршај.

Неношење кациге

Знатан је број мотоциклиста који не носе кациге, иако им могу спасти живот.

Небезбедно претицање

Започињање претицања из мртвог угла и без звучног упозорења.

Тркање

Бајкери који возе у групама често су склони тркању због чега директно угрожавају и себе и друге.

(Вести)