Прочитај ми чланак

ДАВЕ НАС Наше термоелектране емитују 6 пута више сумпордиоксида од дозвољеног!

0

Укупне емисије сумпор диоксида (СО2) из термоелектрана на угаљ у Србији, на Косову, БиХ и Северној Македонији су у 2019. години биле шест пута више него што је дозвољено у Националним плановима за смањење емисија (НЕРП) које су те земље доставиле секретаријату Енергетске заједнице, показује нови извештај мреже ЦЕЕ Банкwатцх.

У извештају се наводи да две године након што су земље западног Балкана имале обавезу да ускладе рад својих термоелектрана на угаљ са ЕУ Директивом о великим ложиштима, емисије СО2 не само да се нису смањиле, него су се чак и повећале.

У Србији емисије СО2 су биле 5,6 пута више од укупних годишњих емисија дозвољених у НЕРП-у.

На нивоу појединачних термоелектрана, највећи загађивач у Србији је Костолац Б, иако је ЕПС уложио 130 милиона долара у опрему за одсумпоравање димног гаса, а која је званично пуштена у рад 2017. године.

Кинеска компанија ЦМЕЦ (China Machinery and Engineering Corporation), која је изградила постројење, тренутно гради и нови блок Костолац Б3.

Емисије СО2 из Костолца Б су делимично смањене у односу на 2018. годину али су и даље биле 1,4 пута више од максималних емисија на националном нивоу према НЕРП за 2019. годину, са чак 79.113 тона СО2.

На другом месту је ТЕ Никола Тесла Б1 и Б2, одакле је емитовано 78.837 тона СО2.

Све земље Западног Балкана су чланице Енергетске заједнице, и стога су имале обавезу да до 2018. године
смање загађење из термоелектрана у складу са Директивом о великим постројењима за сагоревање.

Међутим, ниједна од земаља које су сачиниле Национални план за смањење емисија није ускладила емисије СО2 са максималним емисијама на нивоу државе за 2018. и 2019. годину.

У извештају се констатује да се владе не могу ослонити на угаљ.

Како се истиче, остаје да се види да ли ће постројење за одсумпоравање у Костолцу Б икад прорадити, али се у извештају закључује да треба почети са затварањем термоелектрана на угаљ и убрзати инвестиције у одрживе облике обновљиве енергије и енергетску ефикасност.

Угаљ све више представља економски терет, а не предност, наводи се у извештају мреже CEE Bankwatch