Прочитај ми чланак

МАЛОГРАЂАНШТИНА: Циркус уместо помоћи

0

Глобална акција за помоћ оболелима од АЛС „Ледени изазов“ претворила се на Балкану у естрадну самопромоцију у којој се прозвани и непрозвани поливају, а да не знају коме и где да уплате новац.

ledeni-izazov-djuric_fПредседник Партизана Драган Ђурић не зна коме иде новац

Тако се десило да Чедомир Јовановић, након спектакуларног показивања препланулог истетовираног торза на углу улица Симине и Скадарске, са осмехом на лицу, спартански издржи кофу с ледом, а после направи „грешку у корацима“ саопштењем да ће новац уплатити Свратишту.

ledeni-izazov-stanija_fСтанија је оборила рекорд, али не по уплати, већ на Јутјубу

Није да новац не треба Свратишту за децу улице, напротив. Али, ледени изазов у који се укључио није за децу Свратишта, већ глобална хуманитарна акција коју је покренуо Ентони Кербахал (26) из САД, коме је у јануару ове године саопштено да болује од неизлечиве амиотрофичне латералне склерозе. Решио је да се бори против те ретке болести која од снажног младића за две до три године направи парализовану биљку која на крају увене јер јој атрофирају и мишићи потребни за дисање.

ledeni-izazov-ceda-foto-m-surjanac_fЧедомир Јовановић уплатио новац на погрешан рачун

Није Јовановић једини који се није информисао о томе колико људи у Србији болује од те болести и где за њих могу да донирају новац. Драган Ђурић, председник Партизана, који се такође исполивао, на питање да ли је уплатио новац и где, каже:

– Треба ови из клуба да ми дају жиро рачун. То ће они да заврше. Не знам колико ћу уплатити, видећемо – шкрт је на речима био Ђурић.

Старлета Станија имала је спремнији одговор.

– Па баш смо се мој пи-ар и ја питале где да уплатимо новац. Желимо да донирамо али не знамо где. Даћу највероватније сто долара, не могу десет хиљада као неки у САД – најавила је Станија.

БРОЈ ЖИРО РАЧУНА УДРУЖЕЊА ОБОЛЕЛИХ ОД АЛС СРБИЈЕ

355-1402601015-47-Војвођанска банка Београд

У Србији у сваком тренутку има 150 оболелих од амиотрофичне латералне склерозе. Проф др. Зорица Стевић, неуролог Клиничког центра Србије, брине о готово свима њима.

– То је страшна, грозна болест којој нема лека. Кад се дијагностификује, људи се затворе у стан и не излазе. Желећи да им помогнемо, колеге и ја са одељења неурологије КЦС смо 1997. основали Друштво за болести мотонеурона – каже др Стевић, додајући да јој се, од ових што се поливају, нико није јавио да пита за број жиро рачуна. 

Ацо Петровић на апаратима

Кошаркашки тренер Ацо Петровић један је од 150 оболелих у Србији. Њему је болест дијагностификована 13. марта 2013. Јуче, кад смо га позвали телефоном, није могао да се јави јер му је лоше.

– Јако му је лоше, на апаратима је за дисање – рекла нам је његова супруга. Нико им се, каже, није јавио да понуди помоћ, а за целу акцију „Ледени изазов“ на Балкану кратко каже: „Сви се сликају ради себе и поливају, а на пацијенте нико не мисли“. 

Психолог Зоран Мустеровић нема дилему да већина поливача ради то због личне промоције.

– Да бар кажу реченицу-две о тој болести пре него што истресу кофу с ледом. Неки људи наводним учешћем у хуманитарним акцијама покривају сопствени егзибиционизам и потребу за маркетингом – каже он, додајући да ни медији немају довољно одговорности јер се, уместо суштином, баве питањем ко је како поднео поливање леденом водом. 

Шта је АЛС

најтежа и најчешћа болест из групе мотонеурона
доводи до парализе мишића руку, ногу, и мишића неопходних за гутање, говор и дисање
болесници су потпуно свесни и ментално очувани до краја
болест се најчешће јавља у доби од 50 до 70 година
сваки пети код нас је млађи од 50 година
не зна се узрок, лека нема
терапијом се живот продужава за највише годину дана
80 одсто умре у првих пет година
болест је наследна код 10 одсто болесника 

(Блиц)