Прочитај ми чланак

ЦГ стрепи од БАСНИ и УСПАВАНКИ: “Забрањена” читанка са делима Змаја и Андрића…

0

Зборник прича и песама уз које су одрастале генерације постаје све популарнија

ЧИТАНКА која се појавила у Црној Гори је нешто више, значајније, од обичног школског уџбеника. Они добро упућени тврде да ће „забрањена“ читанка, која је на светло дана изашла на традиционалном, двадесетом Дечјем православном сабору одржаном у црногорској престоници Цетињу, постаће – бестселер издање.

Foto: Deposite photos/Mehaniq

– Несвакидашњу књигу имамо пред собом. Књигу пуну љубави, мудрости и поуке, а прогнану! Зборник прича и песама уз које су одрастале генерације наших предака, а за које данашње народне вође и државни управитељи немају стрпљења, ни разумевања. Успаванке, здравице и басне – од којих стрепи један нама савремени режим, бришу из школских програма, протерује из учионица. Већ их ова заједничка судбина и овај политички жиг чине занимљивим, све и да човек не погледа о каквим се делима уистину ради. А када погледа, видеће да су аутори ове литературе најписменији изданци нашег народа. Од непознатих и древних народних мудраца, преко Змаја, Љубише и Доситеја, па све до нобеловца Андрића и нежне, а истините Десанке – овако о „забрањеној“ читанци, коју су приредили Јелена Требјешанин и Павле Божовић, са благословом архиепсикопа цетињског, митрополита црногорско-приморског Амфилохија, збори др Гојко Перовић, ректор цетињске Богословије Светог Петра Цетињског.

ПРИМЕЋУЈЕ др Перовић да је читанка, од када је школе и школских клупа, да се из ње чита и да, наравно, не може све ући у читанку, „тамо се не умеће оно шта се коме свиди, али су од ових текстова састављене читанке из којих су читали они који су нас родили“.

– Озбиљан народ може и треба да мења књиге из којих одрасли воде послове и политику, али књиге уз које се одраста се не мењају тако лако. Зато је забранити читање, укинути читанку – атак на само здравље народа. Оно може довести до неправилног одрастања. А гле чуда, људи који су одлучили да забране ово штиво, управо се позивају на бригу о омладини и њеном васпитању – пише отац Гојко, и наводи да је такав случај забележен и у древној антици, када су пре два и по миленијума неки политичари забранили најмудријем Атињанину да говори под изговором како он квари омладину.

– А ето, до дан-данас, сваки образован човек на свету чита о ономе како је Сократ говорио, а о његовим џелатима готово да не знамо ништа. Пресуде против праве мудрости увек помогну тој мудрости да још више напредује – каже др Перовић, и пита се: – А шта брани политичка управа која не жели смеха деци?

– ЧЕМУ се можемо надати од оних који неће да кажу: Ала је леп овај свет? Чему се можемо надати од оних који не признају да се домовина брани лепотом? Кога угрожава песма о плавом зецу? Којим то Црногорцима смета Ненадовићев Ловћен? Зар има данас оних чију путању ремети „орање Марка Краљевића“? Какви ће људи бити она деца која не прочитају „Крваву бајку“ и „Светле гробове“? Какви ће бити Паштровићи ако им деца не читају Љубишиног Попа Андровића, „новог Обилића“? – пита се угледни теолог, који је написао предговор за „забрањену“ читанку, коју су издали Катихетски одбор Митрополије црногорско-приморске и НВО „Прометеј“ из Подгорице. Пројекат је суфинансиран средствима Министарства спољних послова Владе Републике Србије – Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону.

– Ова читанка је одавно написана и одобрена. У њој су и живот, и морал, и јава, и снови… све поређано како треба, и оним редом како човек одраста. Она се, једноставно, као таква, не може забранити нити исписати из школског плана. Из ње се исписују они који неће да иду путем својих предака, својих мајки и очева. Такви, оваквим забранама, могу да учине штету само себи. А нама корист! Јер, овим њиховим трудом само су нам помогли, у које стихове, у које приповести треба боље да се загледамо. И ево их, ту су пред нама. У овој „забрањеној“ читанци – вели отац Гојко.

ПОЧИЊЕ ПРОМОЦИЈА

– Ускоро почињемо са промоцијом „забрањене“ читанке широм Црне Горе. На Дечјем православном сабору на Цетињу, поделили смо 1.600 примерака овог штива, које топло препоручујемо свима. Некима да се подсете давно прочитаних и вечних књижевних дела, а знатно млађима да се упознају са оним што се од њих крије, са делима која ће им бити путокази, а њихови јунаци узор у животу – каже приређивач Павле Божовић.

                          ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!