Прочитај ми чланак

Босански муџахедини окупирали Сирију (ФОТО)

0

APTOPIX Mideast Syria

(Tелеграф)
Са Балкана у Сирију је, како се наводи, отишло око 300 муџахедина, највише из БиХ, Албаније, Македоније и из Србије, односно Санџака. Кад је реч о БиХ, половина муџахедина који се боре у Сирији је из Сарајева и околине.

Број држављана БиХ који се боре на сиријском ратишту, углавном као припадници злогласног фронта Ал Нусара, који је означен као терористичка организација, далеко је већи од оног који се помиње у медијима, тврде у обавештајним службама, јавила је Срна.

Са Балкана у Сирију је, како се наводи, отишло око 300 муџахедина, највише из БиХ, Албаније, Македоније и из Србије, односно Санџака.

Кад је реч о БиХ, око половина муџахедина који се боре у Сирији је из Сарајева и околине. Они се окупљају у једној кући у сарајевском насељу Бутмир, коју је вехабија Нусрет Имамовић купио од црногорског држављанина Сеада Реџематовића, који је касније депортован у Црну Гору, пренели су бањалучки медији.

Као припадник селефијског покрета Реџематовић се пре неколико година зближио са Имамовићем, након чега је од зарађеног новца саградио велику кућу у близини аеродрома у Сарајеву. Кућу је потом, на Имамовићево инсистирање, претворио у месџид за “браћу вехабије”. Осим тога, њихово присуство примећено је на већим скуповима организованим у Босанском културном центру у Сарајеву.

sirija
Друга група вехабија окупља се у кући Бајре Икановића у Хаџићима. Икановић је оптужен за тероризам и недозвољено поседовање оружја.

Треће место за окупљање је у Коњицу, у кући Семира Челебића, који на интернету често користи име Семи Ел Коњици.

Када пређу у Сирију, муџахедини имају обуку за различите специјалности, а када се врате у БиХ, односно на Балкан, имају третман “ратних ветерана”, обучених за различите видове тероризма у случају евентуалних сукоба.

Извор агенције тврди да Американци имају “толерантан однос” према муџахединима, као и 1992. године, када су долазили у БиХ, само се у БиХ о томе годинама ћути. Међутим, након што су почеле да се објављују смртовнице, о томе се морало јавно проговорити.

БиХ је 1992. године била “увозник”, а сада је четврти “извозник” радикалних исламиста у свету, одмах након Туниса, Либије и Авганистана.

Sirijski-pobunjenik-
Иначе, босански медији су протеклих дана јавили да су на ратишту у Сирији погинула двојица држављана Србије из Санџака и Рожајац Адис Салиховић, који је погинуо у бомбашком нападу. Он се у Сирији борио под именом Ебу Мердија. Погинуо је у истој акцији са Елдаром Кундаковићем из Новог Пазара, који је ратовао под псеудонимом Ебу Бер.

На сиријско ратиште отишла су 52 држављанина БиХ, припадника селефијског покрета, а тамо су углавном приступили јединици Ен-Нусра, коју америчка администрација означава као терористичку организацију повезану са Ал каидом.

Медији у Федерацији БиХ преносе да се добровољци за учешће у рату у Сирији окупљају у турском граду Антакији, а потом организовано одлазе до турско-сиријске границе.

Sirijski-pobunjenici
Припадници Агенције за истраге и заштиту /СИПА/ саопштили су раније да су саслушали осам лица повезаних са организованим одласком држављана БиХ на ратиште у Сирију, где се прикључују терористичким организацијама блиским Ал каиди. Тројица саслушаних су из Сарајева, тројица из Зенице, а двојица из Мостара.

Према сазнањима обавештајних служби, из Европе је на ратиште Сирије отишло око 1.000 муџахедина, највише из Немачке, Белгије, Данске и Луксембурга. Ове земље су забринуте зато што се муџахедини враћају обучени за различите врсте терористичких активности.

Као пример наводи се хапшење муслимана из Немачке Нихада Ћосића, који се борио на пакистанско-авганистанској граници.

Немачка влада гледа на то као доказ да се спремају озбиљни терористички напади широм ове земље, преноси Срна.