Прочитај ми чланак

Бескаматне позајмице за куповину стана

0

dobro-se-zaraduje-stanovi-solidarnosti-trzisnoj-cijeni-slika-190777

Грађевинска дирекција Србије нуди бескаматне позајмице за куповину стана, до 20 одсто вредности стана. У понуди 750 станова, а понуда траје до краја ове године.

Негативне тенденције у грађевинарству настављају се и ове године. У прва три месеца продато је за трећину мање станова него у истом периоду прошле године, а градња је смањена за 40 одсто. Протеклих година највише је градила држава, како би грађевинској индустрији помогла да опстане.

 

Грађевинска дирекција Србије, која има око 750 непродатих станова, од данас до краја године својим купцима нуди бескаматне позајмице за куповину стана.

Како ове године нема субвенционисаних стамбених кредита, највећа препрека за куповину стана многима је обезбеђивање обавезног учешћа за комерцијални кредит.

Купцима станова у насељима „Степа Степановић“ и „Браће Јерковић“ у Београду и „Сунчана страна“ у Новом Саду, Грађевинска дирекција Србије даје бескаматну позајмицу до 20 одсто вредности стана. Део позајмице купци првог стана враћају по враћању ПДВ-а, а преосталих 11 одсто на 10 година, без камате.

„Ми смо фактички прихватили да послујемо без добити. Грађевинска дирекција Србије је од свог оснивања, пре 13 година, направила више од милион квадрата и то јесте наша перспектива“, каже Небојша Шурлан, директор Грађевинске дирекције Србије.

Држава је изградњом 4.500 станова у великој мери помогла опстанак грађевинске индустрије.

„Данас нема ниједног стимуланса за такве пројекте. Међутим, ми остајемо отворени и расположени да заједно са Министарством припремамо одређене програме станоградње и то је нешто што очекујемо“, каже Шурлан.

У последњих неколико година више десетина хиљада радника у грађевини остало је без посла, а фабрике грађевинског материјала раде са трећином капацитета.

„Потребе Србије за новим становима јесу годишње око 70.000 станова. Значи, потребе су велике, али купци са оваквом финансијском моћи нису способни ни да дижу кредите, нити редовно да их отплаћују, нити да купе ни ове мање станове“, каже Горан Родић из Грађевинско-индустријске коморе Србије.

„Проблем код данашњих купаца станова јесте то што су они врло захтевни, што очекују виши квалитет и тржишно оријентисане цене, цене које су сходне овој економској кризи и ситуацији у којој се налазимо“, сматра Душица Гаковић са Београдског сајма некретнина.

Тренутно се на највећем градилишту на Новом Београду гради 400 станова.

„На грађевинску дозволу смо чекали око осам месеци. На то смо и рачунали, знајући у каквој средини радимо, па нас то није омело“, каже Небојша Василић из фирме ДК „Инжењеринг“.

Постоји и интересовање страних инвеститора, али они већ неколико година чекају да се побољша администрација и скрати чекање на дозволе.

 

(РТС)