Прочитај ми чланак

Бахати ученици разваљују ормариће у школама

0

ormarici02rasfoto-nebojsa-markovic_f

(Танјуг)
Ормарићи за одлагање књига уграђени су прошле године у све основне школе у Београду, међутим, због бахатих ученика и танког лима, за свега неколико месеци у великом броју установа практично су постали неупотебљиви.

Ђаци кажу да су бравице слабе и да ормариће могу да откључају и новчићем или лењиром…

Посебно су на удару претинци ученика старијих разреда, па на крају школске године готово да нема ходника или учионице у којима нека вратанца ормарића нису одваљена, улубљена, а бравице не раде.

Ормарићи су, како наводе у градском Секретаријату за образовање и дечју заштиту прешли у власништво школа, али су још под гарантним роком.

Изабрани извођач је у обавези да изврши све поправке и отклони недостатке.
Међутим, та обавеза се не односи на оштећења настала неправилном употребом.

Уговорени гарантни рок је две године након примопредаје и важи за сваку школу посебно. Сви ормарићи имају све неопходне атесте који гарантују квалитет, кажу у Секретаријату.

У ОШ “Дринка Павловић” истичу да је највећи проблем квалитет ормарића, али и дечји немар и бахатост.

У школама где је добро организовано дежурство нема оштећених ормарића

– Ако се ученик мало наслони, врата попуштају, а бравице су лоше јер један кључ може да отвори доста ормарића – рекао је Тањугу директор школе Урош Момчиловић.

Он истиче да је идеја о ормарићима добра, али да су урађени од прилично танког лима, па је довољан и слабији ударац ногом да се улубе или потпуно одвале врата.

Момчиловић наводи да код њих није било крађе уџбеника из ормарића, као што се дешавало у другим школама, али је, како каже, било грубих шала тако што ученик на пример узме књиге из једног ормарића и подели их у неколико других.

– Сада смо у фази враћања књига и све су на броју – рекао је директор ове школе и навео да су се обратили произвођачу још у октобру.

ormaric

Они су, како каже, послали бравице, али никога да их и угради, па им остаје да буду стрпљиви.

У Секретаријату тврде да тамо где је добро организовано дежурство, нема оштећених ормарића и да је таквих више од 90 одсто школа. За одржавање ормарића одговорне су школе јер су постали њихово власништво, као део школског инвентара.

Функционисањем ормарића незадовољни су и неки родитељи, јер деца и даље носе књиге кући, пошто нису сигурна да ли ће их сутрадан, ако их оставе, затећи у свом боксу.

Одрасли, када сврате у школу и сами могу да се увере да су многи ормарићи откључани, а бравице су расклимане и не раде. Ормарићи се, како тврде могу отворити и лењиром, новчићем, а има случајева да је довољно бравицу јаче окренути прстом па да се врата отворе.

У Секретаријату наводе и да, уколико испоручилац ормарића није остварио своје обавезе у уговореном року и отклонио евентуалне неправилности, школа може да ангажује треће лице које ће отклонити недостатке, а трошкове ће сносити испоручилац.