Прочитај ми чланак

Амбасадор у Каиру: Туристи, поштујте ванредно стање

0

egipat-beta-ap

(Вести)

Амбасадор Србије у Каиру каже да је ноћ у главном граду Египта, после увођења ванредног стања, била мирна. Он упозорава грађане Србије да поштују та правила.

Према речима Драгана Бисенића, амбасада Србије у Египту, током јучерашњег дана и ноћи био је у сталном контакту са нашим туристима и туристичким агенцијама, а туристи из Србије који летују у Египту добро су и настављају летовање.

Бисенић је казао да амбасада Србије интензивно прати ситуацију у Египту и прикупља сва сазнања како би се могло превентивно реаговати уколико за то буде било потребе.

На питање да ли ће наши туристи бити евакуисани из Египта уколико се иначе врло нестабилна ситуација у Египту додатно заоштри, Бисенић каже да ће амбасада, у случају да се тако нешто догоди предузети све неопходне мере за заштиту наших туриста, али напомиње да за сада нема ниакаквих елеманата за тако нешто.

Међутим, оно што је важно истаћи, додаје амбасадор, јесте да се нашим туристима нагласи шта треба да раде у условима ванредног стања које је јуче проглашено у Египту, а које се односи на целу земљу, па и на туристичка места. Најпре, напомиње Бисенић, наши грађани треба дазнају да је увођењем ванредног стања забрањено кретање на улицама од 19 часова увече до шест сати ујутро.

Због тога се туристима саветује да остану у својим хотелским комплексима, који имају углавном богат садржај. Грађани, наглашава амбасадор Бисенић, дакле, не би требало да у току важења полицијског часа, излазе на улице јер ризикују да буду приведени. Такође, туристима се препоручује да не иду на дневне излете на копно, јер се може десити да дође до локалних протеста и затварања путева.

Бисенић каже да за сада нико од држављана Србије није контакторао амбасаду како би пријавио неки проблем у вези с безбедношћу.

У Каиру је јуче рано ујутро почела акција војске и полиције на рашчишћавању кампова присталица свргнутог председника Мохамеда Морсија, који су недељама демонстрирали против војног и новог политичког врха, тражећи повратак Морсија на власт.

Приликом преузимања кампова дошло је до жестоког окршаја са Морсијевим присталицама, а према званичним подацима, погинуло је 278 људи, од чега 43 полицајца.