Прочитај ми чланак

20 година од страдања Срба у Сребреници

0

Сребреница, Залазје – Служењем парастоса код споменика настрадалим у два посљедња рата на Залазју код Сребренице, прислуживањем свијећа за покој душа 69 погинулих на данашњи дан 1992. године и полагањем цвијећа данас је обиљежено 20 година од великог српског страдања у општини Сребреница.

Чланови породица погинулих, саборци, борачка и општинска делегација, састављена од српских представника власти, положиле су цвијеће и прислужиле свијеће за покој душа погинулих на Војничком гробљу у Братунцу, гдје је сахрањен највећи број настрадалих, те на српским стратиштима у Биљачи и Сасама.

У цркву у Сребреници око 12.00 часова довезени су посмртни остаци 10 ексхумираних и идентификованих Срба, заробљених прије 20 година у борбама “прса у прса” на Залазју.

Опијело за те српске мученике данас ће у 16.00 часова служити епископ зворничко-тузлански Василије, а потом ће посмртни остаци бити сахрањени на Војничком гробљу у Братунцу, на породичном гробљу на Залазју, док ће скелети двоје убијених бити превезени и сахрањено у Србији, гдје им живе породице. И даље се трага за још 12 Срба, који су нестали тога кобног дана. Чланови породица и представници борачких организација и организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Сребренице поново су изразили незадовољство радом Хашког трибунала, те Тужилаштва и Суда БиХ јер никога нису процесуирали за бројне масакре и злочине које су сребреничке муслиманске снаге починиле над Србима у посљедњем рату. Убили су око 1.500 српских цивила и војника, од којих су више од половине масакрирали.

На Залазју је и ове године поновљено да Борачка организација, породице и саборци неће одустати од правде и доказивања истине о српском страдању у овом крају.

Секретар општинске Борачке организације Милош Миловановић каже да правда мора бити достижна. Без правде и истине о карактеру рата нема и не може бити помирења и суживота на овим просторима, истакао је Миловановић.

Правосудним органима у БиХ Миловановић је поручио да почну процесуирати злочине почињене над Србима уколико мисле да оправдају своје постојање и спријече њихово укидање и губљење радних мјеста.

Настављајући систематско планско етничко чишћење српских простора у сребреничкој општини започето на Ђурђевдан, јаке муслиманске снаге из Сребренице, под командом Насера Орића, на данашњи дан 1992. године упале су у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле. За тај, као ни за све друге злочине почињене над Србима у овом крају, још нико није одговарао.

Парастосом на Залазју завршен је шестодневни меморијални и културно-спортски програм “Петровдански дани” који су, поводом 20 година незаборава на петровданско страдање сребреничких Срба, организовали Борачка организација и Организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила и Црквена општина Сребреница.

У Тужилаштву БиХ Срни је данас речено да је отворена истрага против више лица, осумњичених за ратне злочине над жртвама српске националности у Сребреници и околини.

Јуче су Бошњаци оплакивали своје настрадале у Сребреници, данас ми Срби своје у Братунцу. И док се ми међусобном кољемо, оптужујемо, грдимо, и ко зна још како поганимо, дотле они који данас владају светом, који су искористили наше међусобне мржње да  разоре Југославију, своде нас да живимо у квази државе полуколонијалног типа,  отимају нам највредније што још поседујемо, што имамо као народи или појединци.

Постали смо сировинска база и и ђубриште за њихову привреду, полукметови за њихове банке, Ел Дорадо сличан Тајланду за њихове туристе, плодан генетски материјал  са којим подмлађују своје окоштале и остареле нације  и роба са којом се јевтино тргује. Били смо и остали за Европу, у коју толико сви хрлимо, некада нажалост и са правом, дивљаци са Балкана. Докле?

(Глас Српске, Д.П.З.)