Прочитај ми чланак

Завршен самит Г-20: Обама и без јаче подршке ипак иде у рат; Русија шаље бродове

0

BRIKS G-20

(Глас Русије, Њујорк Тајмс, РТ)

У Санкт-Петербургу је завршен форум лидера највећих економија свет. Руководиоци држава и кључних међународних организација донели су низ важних одлука у сфери глобалних финансија, економског раста и смањења дражвног дуга.

Саманта Пауер: САД натеране да самостално делују у Сирији, УН немоћне због става Русије и Кине

Америчка амбасадорка у Уједињеним нацијама Саманта Пауер изјавила је да су САД натеране да самостално делују, пошто је светска организација била немоћа да уради било шта због става Русије и Кине.
„Савет безбедности какав треба свету није Савет безбедности који данас постоји”, рекла је амбасадорка САД, оптужујући Русију да није дозволила да УН осуде употребу хемијског оружја у Сирији.
„У овом тренутку дипломатија је у застоју зато што једна страна мисли да може да прође некажњено иако је употребила хемијско оружје”, рекла је она.
Сличне ставове данас је изнео и амерички председник Барак Обама након Самита Г20 у Санкт Петербургу, рекавши да САД и даље сматрају режим Башара ал Асада одговорним за употребу хемијског оружја.

Једна од најважнијих непланираних тема званичних сусрета и неформалних разговора била је ситуација око Сирије, која наредних дана на иницијативу САД може да буде подвргнута масовном нападу.

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

Принципијална неслагања Москве и Вашигнтона по том питању одавно су позната. И зато је вероватно главна вест другог дана рада самита постао састанак руског и америчког лидера Владимира Путина и Барака Обаме. Као што се зна, раније председник САД није планирао личне контакте са колегом из Русије.

Према Путиновим речима, разговор је имао конструктиван и добронамеран карактер, мада су стране остале при своме. А то значи да могућност напада на Сирију и даље остаје актуална. Између осталог за Обаму у Санкт-Петербургу је ипак одјекнуло звоно на узбуну. Против војног сценарија иступили су не само традиционални противници агресивних дејстава, већи државе које су раније остајале неутралне.

У целини оштро су осудили војни напад Кина, Русија, Индија, Италија, Индонезија, Бразил и низ других земаља. Владимир Путин, разговарајући са присталицама оштре линије, позвао је да се размисли о последицама могуће агресије.

Све што је везао за догађаје на Блиском Истоку најобзљније ће се одразити на економију, зато што је то регион који снабдева енергентима сву светску економију, у сваком случају значајни њен део. Ми знамо: чим се тамо дешавју неки сукиби и катаклизме, одмах скачу цене енергената.

А шта то значи? то значи да ове цене коче развој међународне економије. У тако тешко време по светску привреду контрапродуктивно је дестаблизовати ситуацију у региону, вло дипломатично речено.

Председник је изјавио да је проблем Сирије већ разматран на самиту најдетаљније, између осталог првог дана његовог рада до дубоко у ноћ. Треба истаћи да се против инвервенције у овој земљи заложио генерални секретар УН Бан Ки Мун, а папа римски Фрања у специјалном писму позвао је лидере двадесеторице да учин све за мирно регулисање конфликта.

Ипак Вашингтон није оправдао наде свих који се придржавају одмереног и разумног погледа на решавање сиријског питања и наставља да се спрема за мешање у ствари суврене државе. У вези са тим законито се поставља питање о помоћи Сирији од стране једног од њених главних парнтера – Русије. Ево шта је тим поводом изјавио Владимир Путин.

Америчке дипломате напуштају земље које се граниче са Сиријом

Већина америчких дипломата и њихове породице напуштју Либан због недостатка безбедности, наводи се у саопштењу амбасаде САД у Бејруту.
Држављанима САД је препоручено да не путују у Либан.
Истовремено, због недостатка безбедности Стејт департмент је делимично повукао дипломате из конзулата у турском граду Адани који се налази близу границе са Сиријом.

Да ли ћемо помагати Сирји? Хоћемо. И сада помажемо. Ми испоручујемо оружје, сарађујемо у економској сфери. Надам се да ће више бити сарадње у хуманитарној сфери, између осталог у испорукама хуманитарне помоћи, у пружању подршке оним људима, цивилима који су се нашли у врло тешкој ситуацији у овој земљи.

Да ли је постојала вероватноћа да ће мишљења противника агресије против Сирије која су се чула у Санкт-Петербургу радикално променити Обамине погледе? Највероватније није.

У реалној политици када кажете „а“ морате да кажете и „б“. Окрет за 180 степени се тумачи као несумњива слабост. Што амерички председник никако не може да допусти. Његов рејтинг и тако није висок, а испољавање мекоће и попустљивости неизбижено ће окренути од Обаме многе присталице.

Ипак САД и њихови истомишљеници треба да схвате да војни сценарио ставља његове ауторе ван закона, подвукао је у Санкт-Петербургу Владимир Путин. Он је подсетио на базичну међународну норму: примена силе против суверене државе могућа је искључиво као самоодбрана.

О чему у насталим условима нема говора: Сирија не планира напад на САД. Тако да Барак Обама после самита Групе двадесет, где је чуо нимало ласкаве оцене своје иницијативе, има материјал за размишљање. Изненађења могу да га очекују у Конгресу, чије одобрење он толико жели да добије. Тамо очигледно нема једногласности поводом увлачења земље у нову војну авантуру.

Њујорк Тајмс: Обама остао без подршке на самиту Г-20
Амерички поредседник Барак Обама наишао је на препреке у настојању да придобије међународну подршку за војни напад на Сирију.

Лидери Групе 20 највећих светских привреда на самиту у Русији остали су добоко подељени у реакцијама на употребу хемијског оружја у Сирији, пише данас Њујорк тајмс.

После синоћне дебате која је потрајала до раних јутарњих часова, Обама је имао мало подршке, али без консензуса, пошто су други лидери тражили да се не иде у војну интервенцију без одобрења Уједињених нација, којег вероватно неће бити.

Председник САД је зато био приморан да објави уопштену изјаву о забринутости због употребе хемијског оружја.

Група руских ратних бродова ће кренути за Сирију

Велики руски десантни бродови „Новочеркаск“ и „Минск“ и обавештајни брод „Приазовје“ су прошли Дарданеле и ушли у акваторију Медитерана, а затим су кренули према предвиђеним деловима Источног Медитерана, јавио је данас Главни штаб руске ратне морнарице.
Тамо се нешто раније упутио и велики противподморнички „Адмирал Пантелејев“ као главни брод оперативне јединице руске ратне морнарице на Медитерану.
Према подацима руске флоте тамо се тренутно налази још три велика десантна брода и једно пловило које их осигурава.

Неуспех у грађењу снажне коалиције на самиту Групе 20, уз противљење руског председника Владимира Путина, додатно повећава ризик за Обаму, који код куће треба да лобира у Конгресу да му одобри подршку за интервенцију, коју су му ускратил светски лидери.

Обама је такође у неугодном положају да мора да брани право на војну акцију, пошто је раније био против једностране спољне политике, за шта је оптуживао свог претходника на челу САД Џорџа Буша, наводи њујоршки лист.

Амерички председник је признао да ће бити тешко убедити Конгрес и најавио говор нацији у уторак увече.

„Нереаговање на овакво кршење међународних норми послало би сигнал ‘одметнутим државама’, ауторитарним режимима и терористичким организацијама да могу користити оружје за масовно уништавање и да не сносе последице… А то није свет у којем желимо да живимо“, рекао је Обама.

Већина земаља које су учествовале на самиту у Санкт Петербургу не прихвата Обамине планове. Путин је рекао да му се већина лидера придружила у противљењу војном нападу без Уједињених нација, а међу њима су Кина, Индија, Индонезија, Аргентина, Италија, Немачка и Јужна Африка.

Обамине планове су једино, рекао је Путин, прихватили Француска, Канада, Турска и Саудијска Арабија, које су биле уз Обаму и пре самита.

Десет земаља Г20 подржало став САД о Сирији
Десет земаља Г20 је изјавило да подржава активности САД везане за Сирију чак и без мандата Савета безбедности УН. Бела кућа је у петак дистрибуисала текст изјаве коју су потписали Аустралија, Канада, Француска, Италија, Јапан, Јужна Кореја, Саудијска Арабија, Шпанија, Турска, Велика Британија и САД.

„Подржавамо напоре које улажу Сједињене Америчке Државе и друге земље да би осигурале забрану коришћења хемијског оружја“, наводи се у документу.

tablet-2 G-20

Against military strike Population For military strike Population
Russia 143,400,000 US 316,597,000
China 1,353,821,000 Turkey 75,627,384
India 1,210,193,422 Canada 33,476,688
Indonesia 237,424,363 Saudi Arabia 29,195,895
Argentina 41,660,417 France 65,350,000
Brazil 201,032,714 Australia 23,173,142
South Africa 52,981,991 Japan 126,659,683
    Republic of Korea 50,219,669
    UK 63,181,775
    Italy 59,685,227
TOTAL 3,240,513,907   843,166,463
*Germany has decided to stay neutral
*EU, a full member of the G20,
does not take a unified stand yet