Прочитај ми чланак

Запад нема одбрану: Русија може да бомбардује Европу и САД ракетама Кх-22

0

Портал Дефенце Неwс, позивајући се на извор из Пентагона, рекао је да америчка војска „неће моћи ефикасно да се супротстави пројектилима Кс-22“.

Прве ракете Кх-22 Буриа пуштене су у употребу 1971. године. ПЗбог потреба чак је и Ту-22, као и Ту-95, претворен из стратешког бомбардера у ракетни носач.

Првобитна намена ракета Кс-22 Буриа била је уништавање непријатељских носача авиона и ударних група носача авиона употребом нуклеарне или високоексплозивне-кумулативне бојеве главе.

Тачност погодака је обезбеђена активном радарском главом за навођење. Брзина ракете била је 3,5 маха, максимални домет уништења био је до 600 км.

Наредну верзију ракете Кх-22, крилату ракету ваздух-земља Кх-32 (познату као производ 9-А-2362), усвојиле су Оружане снаге РФ 2016. године. Нова ракета има модернизовани мотор са повећаним потиском, који омогућава да се нова ракета убрза до скоро 5 маха (од горе – већ хиперсонична), подигне је у лету до 30 км и погоди циљеве на удаљености до 1000 км.

„Ракете Кх-22 никада нису коришћене за своју главну намену, односно као противбродске ракете“, открива војни експерт капетан 1. ранга резерве Василиј Дандикин . – Њихова ефикасност проверена је само током вежбања гађања на морским и копненим циљевима.

Почетна прецизност оставила је много простора за корекцију, посебно на екстремним даљинама, када је одступање достигло 600 метара, што је надокнађено масивним ракетним нападом на групу бродова. Оптимална удаљеност за Х-22 сматра се даљином од 300 километара, када би се повећала тачност удара.

Истовремено, брзина ракете је отежавала њено обарање.

Са овом тачком гледишта слаже се војни аналитичар и публициста Владислав Шуригин.

„Ракета Кх-22 се ретко користила против морских циљева“, рекао је Шуригин– Постоји таква нијанса – авион не може да се врати са неискоришћеном муницијом због дизајна ракете, у којој се отварају кобилице, способне да закаче писту приликом слетања. Дакле, Кх-22 мора бити искоришћен у зони полигона или у зони борбене употребе.

Х-22 „Олуја“ коришћени су током специјалне војне операције у Украјини. Уништен је арсенал страног оружја у Кременчугу, и нападнута инфраструктура Оружаних снага Украјине у Кијевској, Черниговској, Сумској области.

„Украјински медији су пожурили да констатују да је Русима наводно понестало ракета и да користе противбродске ракете мале прецизности, а Оружане снаге Украјине их ефикасно обарају. То је лаж. Иако су ракете Кх-22 противбродске, оне са ништа мање успеха могу да пронађу и погоде копнене циљеве. Све зависи од објекта који захтева уништење, за који се бира одговарајућа муниција“, тврди Дандикин.

Војни експерт Борис Џерелијевски са своје стране сматра, да је употреба Кх-22 у Украјини била „непријатно изненађење за НАТО “.

„До ове године, како у Сједињеним Државама, тако и широм НАТО-а, били су уверени да Русија нема широк спектар високопрецизног оружја“, открио је Џерелијевски– Запад је „Калибар“, „Кинжале“, „Цирконе“ сматрао неком врстом руског мита, и одбијао је да верује у њихову масовну производњу. И једноставно су заборавили на Кх-22.

Употреба овог оружја, учинила је да другачије гледају на цео концепт модерног ратовања. Сликовито речено, испробали су ове ракете на себи и схватили, да нису у стању да им се одупру у случају оружаног сукоба са Русијом.

Експерт је додао да је у ситуацији са Кх-22 већа паника због њихове бројности. Званично, број пројектила је непознат, али према отвореним изворима, њихов број у складиштима може премашити неколико хиљада јединица.

„Наравно, могуће је оборити чак и тако брзу ракету америчким и европским противракетним одбрамбеним системима, али су те ракете много скупље и њихов број је мањи. Цена лансирања једне ракете Патриот ПАЦ-3 МАНПАДС је око 3 милиона долара, а цена Кх-22 је око десет до петнаест пута мања. Русија може да баци на Европу и САД Кх-22. Узмите количину у обзир. То је оно што је уплашило Пентагон“, закључио је Јерелијевски.