• Почетна
  • СВЕТ
  • Словени
  • Носиоци олимпијске бакље кроз отворени свемир пристали на међународну свемирску станицу
Прочитај ми чланак

Носиоци олимпијске бакље кроз отворени свемир пристали на међународну свемирску станицу

0

01(Russia today)

Посада која ће понети олимпијску бакљу за Сочи 2014. на својој рекордној космичкој шетњи полетела је са космодрома Бајконур у Казахстану. Бакља ће изаћи у свемир 9. новембра, после сопственог лансирања 7. новембра.

Сојуз ТМА – 10М летелица која носи америчког астронаута и двојицу руских космонаута је на експресном путовању на Међународну свемирску станицу. Мисија ће трајати 198 дана и биће означена као специјални догађај Олимпијаде.

“ Ми ћемо га учинити лепим и спектакуларним као што већ умемо. Желимо да га учинимо незаборавним. Милиони људи широм света ће моћи да нас виде на делу и да виде шта ми то радимо “ – Олег Котов , један од космонаута на 37-ој експедицији „, рекао је на конференцији за новинаре .

“ Ви ћете бити у могућности да видите изван МСС и Земљу у позадини. Циљ нам је да направимо визуелни спектакл … али ми још увек не желимо да вам дамо све детаље“, рекао је он .

Котову ће се придружити и руски колега Сергеј Рјазански и Мајк Хопкинс из САД. Они ће бити први људи у историји који ће понети олимпијску бакљу у отвореном свемиру .

Док је посада релативно неискусна – само Котов је раније био у свемиру – други космонаути су одушевљени поверењем које он инспирише . “ Веома сам сигуран, а део тога долази од нашег команданта, који је очигледно врло искусан „, рекао је Хопкинс.

“ Они су сањали о овоме – као и сви ми – још од времена детињства“, астронаут Мајкл Фосум из САД рекао је за РТ . “ Сада се припремају да живе своје снове … они су радосни што ће радити посао за који су обучавали много година.“

Бакља ће бити достављена на МСС ракетом украшеном олимпијским симболима. Пошто учини своје путовање кроз отворени свемир, иконички спортски артефакт ће бити враћен на Земљу заједно са делом посаде .

Отворени пламен је забрањен у свемирском броду за МСС, тако да сама бакља неће светлети док се пробија у свемир. Међутим, та иста бакља ће се користити за покретање вечитог пламена на свечаном отварању игара у фебруару .

После шетње свемиром у новембру, бакља ће се вратити на Земљу 12. новембра, а затим ће наставити путовање.

Маратон Олимпијске бакље широм Русије треба да почне 7. октобра и обухватиће 65.000 километара за више од 100 дана.

Други важни догађаји, осим свемирске шетње, укључују пењање на Елбрус, највиши врх Европе, као и путовања на дно Бајкалског језера и Северни пол.