Прочитај ми чланак

САД, Русија и Кина се спремају за сукоб у свемиру

0

Следећи велики рат може се одиграти у свемиру. Већ се и Пентагон и Русија са Кином припремају за оружани свемирски сукоб. Ратови звезда више нису научна фантастика, тако да је најбољи начин да се избегне свемирски рат припрема за њега.

На сајту  „Fox News“ објављен је чланак бивше америчке обавештајне службенице, војног аналитичара и експерта на америчкој ТВ, ауторке књиге „Путинов приручник” Ребеке Кофлер. У њој, она пише о томе, да САД заостају за Русијом и Кином у свемирском сектору.

Ипак, жели да увери своје читаоце да није све тако лоше. Она жели да увери публику да и Американци имају чиме да се супротставе својим противницима у свемиру. Посебно, она са поносом описује X-37Б, који је лансиран у свемир крајем прошле године.

Дана 28. децембра, Space X, у власништву Елона Маска, лансирао је у свемир строго поверљиво експериментално орбитално возило без посаде X-37Б, развијено за Министарство одбране. Овом роботском свемирском летелицом за вишекратну употребу, управљају америчке ваздухопловне снаге у сарадњи са свемирским снагама. Већина детаља о носивости и мисијама Боеинг X-37Б је поверљива, укључујући његов орбитални режим.

У 2019-ој, бивша секретарка ваздухопловства, Хедер Вилсон, рекла је, да би X-37Б могао да промени своју орбиту ако се довољно приближи атмосфери. Она је нагласила, да би брод могао да ухвати противнике неспремне, јер се маневар одвија „на супротној страни Земље од њих“, што их чини нервозним, јер неће знати „где ће се то даље догодити“.

Како пише аутор чланка, Кина и Русија верују да је X-37Б настао као платформа за борбу против свемирског наоружања, па по сваку цену желе да знају какве могућности има. Обе земље су одавно развиле план, како да воде свемирски рат против свог главног непријатеља, Сједињених Држава.

И кинески и руски војни стратези, већ скоро четврт века прате америчку војну тактику у зонама сукоба у Либији, Ираку, Сирији, на Косову и у Авганистану. Сазнали су да су свемирске снаге САД најрањивији део америчке војске, која је у скоро потпуној зависности од њих.

Осим тога, Американци се ослањају на сателите за многе аспекте цивилног живота, укључујући аутомобилску навигацију, управљање водом и енергијом, временску прогнозу, широкопојасни приступ интернету и телекомуникације за разне апликације, укључујући апликације које спашавају животе као што су банкарство, образовање и здравствена заштита.

Међутим, према речима аутора чланка, САД заостају за Русијом и Кином – америчке свемирске снаге су се појавиле тек 2019. године, 18 година после руске, а кинеска антисателитска тестирања 2007. изненадила су земљу.

Међутим, аутор верује да није све тако лоше. X-37Б комбинује офанзивне способности које могу да се користе за напад на непријатељске сателите, и способност обнављања свемирске констелације ако је уништена споља. На крају, аутор закључује, да је X-37Б велики технолошки продор и важна прекретница у спремности САД за рат у свемиру.