• Почетна
  • ВИДЕО
  • ШИРЕЊЕ РАТА НА ПРОСТОРУ ЛИБАНА: Сукоб исламиста и лабанске војске (Мапа +видео)
Прочитај ми чланак

ШИРЕЊЕ РАТА НА ПРОСТОРУ ЛИБАНА: Сукоб исламиста и лабанске војске (Мапа +видео)

0

ŠIRENjE RATA NA PROSTORU LIBANA labanska vojska (Mapa)

Ширење рата на простор Либана: војска артиљеријом удара на град Арсал који је постао уточиште за екстремисте из ИДИЛ-а и Ал-Нусра Фронта који су прешли из Сирије.

Страх од ширења сиријског рата на Либан је увек био присутан, још откако су сукоби у Сирији ескалирали средином 2011. Но, највеће „преливање“ тог сукоба дешава се управо сада – информације говоре како су милитантне групе недавно претрпеле знатне поразе у сукобима са сиријском војском на планинском простору Каламун уз границу с Либаном.

Наводно су хиљаде припадника екстремистичких исламистичких група Ал-Нусра Фронт и ИДИЛ ових дана прешле границу, те пронашле уточиште у либанском граду Арсал. Сам град се налази на око 14 километара од сиријске границе, те је заправо слепа улица – само један пут повезује га са остатком Либана.

Исламисти су овде пронашли уточиште – или су барем тако мислили – прешавши у град преко планинске територије из правца Сирије. Либанске снаге безбедности, али и политичка класа, знају што ће се земљи десити уколико ИДИЛ и сличне групе почну заузимати градове, Ирак је живи сведок, а Либан – чији је етнички и религијска различност знатно већа – био би још и страшније ратиште.

Либанска војска је одмах реаговала те већ три дана артиљеријом ударају на град Арсал настојећи исламисте или елиминисати или их протерати – с друге стране границе их пак спремно чека сиријска војска. Битка за Арсал бити ће одлучујућа у развоју ситуације у Либану – она може бити клопка за екстремисте или инкубатор за ширење хаоса широм Либана. Није тајна да Либан има великих проблема са секташким тензијама, нарочито откако је букнуо рат у суседној Сирији и откако либанска, већински шиитска, војна организација Хезболах ратује у Сирији на страни сиријске војске.

Либански град Арсал на мапи:

LIBAN Sukob islamista i labanske vojske (Mapa)

Последње вијести говоре како либански војници напредују те су на улазу у град пронашли тела око 50 исламиста. У сукобима је до сада погинуло и 13 војника. Извори из града спомињу и цивилне жртве, што се могло и очекивати с обзиром да се уточишта исламиста гађају артиљеријом.

До ескалације је дошло након што су либанске снаге безбедности у суботу ухапсиле једног од команданата исламиста у Арсалу. То је био и јасан знак да неће бити толеранције и да се не сме допустити да Арсал постане уточиште милитаната или пак западни огранак тзв. „Калифата“ којег је прогласила терористичка организација ИДИЛ.

Либанска војска истиче како су радикални исламисти већ дуго припремали овај упад у Арсал те како овај потез означава почетак покушаја ширења контроле ИДИЛ-а и на Либан.

Повише брежуљака иза којих се налази Арсал од јутрос се уздиже црни и сиви дим, резултат артиљеријске паљбе либанске војске. Но, како може посвједочити и сиријска и ирачка војска, када ИДИЛ једном уђе у град, јако тешко га пушта.

Ирачки пример би итекако требало узети у обзир – када су почетком године ИДИЛ заузели Фалуџу западно од Багдада, војска је била врло уздржана и нису кретали с већим нападима, то чекање је пак довело до тога да је неколико месеци касније уследила ИДИЛ-ова „блицкриг „офанзива и сада се знатан део Ирака налази у њиховим рукама, а контролу шире и даље.

Како преноси Ројтерс, десетине војних оклопних возила крећу се јутрос према Арсалу, као и друга возила попут камиона с војском. Војници наоружани јуришним пушкама и ручним ракетним бацачима спремни су за знатан сукоб.

У последњој изјави либанонска војска истиче како су преузели контролу над једном школом коју су исламисти држали под контролом. Наводи се како је одређен број војника убијен и рањен, но тачније бројке нису објављене.

Арсал је већински сунитски град са популацијом, према УН проценама, од око 40,000 становника.

Срећом, радикални милитанти који тврде да представљају суните немају подршку међу политичарима у Либану. Најутицајнији сунитски политичар, бивши премијер Саад ал-Харири, жестоки критичар сиријског председника Асада, данас је јасно поручио како Арсал „мора бити ослобођен“, а исламисти избачени из града.

„Нема им друге него се повући из града јер нити држава нити ми нећемо мирно гледати док ове групе кују завере“, нагласио је Харири у разговору за лист Ал-Хајат.

Огласили су се и из Хезболаха истичући како стоје „раме уз раме“ са либанском војском у конфронтацији са опасношћу која прети „јединству, суверенитету и стабилности Либана“. Познато је како су јединице Хезболаха распоређене на овом простору, но за сада нема информација да ли директно учествују у борби против екстремиста у Арсалу.

(Rojters, Press TV, Advance)