Прочитај ми чланак

С “НОВИМ” ТРАМПОМ УЛАЗИМО у нови циклус ратова и хаоса у свету

0

Готово истовремено с Трaмповим нападом на Сирију наводно je почела “чистка” у Белој кући. Вол стрит џурнал као узрок кадровских промјена наводи незадовољство Трампа с његовим најближим саветницима и помоћницима с којима је стално у сукобу.

Према писању листа, отказ ће вјеројатно добити главни стратег Трумпа и сива еминенција његове будуће стратегије. Steve Bannon, који је већ искључен из Већа за националну безбедност, као и Rience Priebus, шеф кабинета Беле куће.

Следећи на листи за одлазак је директор Националног економског већа Гари Кон.

Међутим, секретарица Беле куће, Кељан Конвеј, за Фокс њуз је изјавила “како су информације о могућим оставкама, које су појавиле у медијима, гласине и да се Трамп окружио људима с различитим ставовима, али и без њих он и даље остаје разарач”.

Но, остаје чињеница да је Трампова политика у реторици и пакси доживјела заокрет за 180 ступњева.

Иако нитко више не верује у причу о америчком уплитања у Сирију, Ирак или Либију “како би се СAД бориле против тероризма” или “како би спашавале невине цивиле од бруталних диктатора”, Трамп се користио управо тим изговором. Он није глуп човјек да не би знао да у то нитко неће поверовати, колико год о томе трубили.

Најбоље објашњење би било да је то учинио како би утицао на цене нафте, обзиром да је познато да и Траумп и Тилерсон снажно заговарају опоравак нафтног сектора, а након напада су цене нафте на светском тржишту порасле за скоро 3%. Осим тога, Трамп посједује деонице низ технолошких, финансијских фирми, као оних из сектора одбране и енергетике. Тако посједује деонице добро познатих подузећа, укључујући Ејпл, Најк, Гугл, Филип Морис, Фејсбук и Рејтон, компаније која се бави производњом крстарећих пројектила  “Томахавк”, а чије су деонице, како преноси Ројтерс, након напада порасле 2,1%.

Осим тога, Конгресу је Бијела кућа предложила нацрт буџета за нову фискалну годину у којем је потрошња за одбрану повећана је за 52 милијарде долара. Стога, овај напад може бити и неповезан, али је Трампу нешто требало да увјери заступнике како је  неопходно увећање буџета Пентагона. Дакле, ништа лично против Aсада или Путина већ је искључиво реч о новцу.

Могло би се рећи, али гласине о смјенама и промјена курса, а посебно напад на Сирију, сугеришју да је Трамп дубоко закорачио у свет лажи и лицемјерја Вашингтона, где нема места спонтаности, а посебно не “самовољним одлукама”, чак и ако неки овај напад желе описати као његову одлуку, коју је донио без сагласности Конгреса и саветника.

Након ранијих изјава је радикалан обрат, готово просвјетљење, приметан код америчке амбасадорке у Уједињеним нацијамаа, Ники Халеј, која је изјавила како “Трамп види Русију као проблем”.

На почетку се чинило да ће Трамп и Путин пронаћи договор на главна горућа питања у свијету, од Украјине до Сирије, те да ће на темељу заједничке жеље приоритет дати борби против тероризма.

Одједном се све промијенило. Остаје још само јадна утјеха да су можда пропали споразуми о слободној трговини ТПП и ТТИП, али и то више није сигурно.

С “Русијом као проблемом” је Трамп вјешто увучен у табор неоконзервативаца и дела Демократске странке, који су толико моћни да су успјели парализирати активности Трампа у спољној политици и блокирати сваку могућност приближавања између Вашингтона и Москве.

Трамп се “предомислио” и о питању Aсада, за којег је рекао да његов останак или одлазак нису стратешки приоритет Вашингтона.

Важна вијест је и да је британски министар спољних послова отказао посету Москви, те поручио како ће Русији, током предстојеће посјете, заједнички став Запада пренијети амерички државни секретар Рекс Тилерсон.

Све наведено указује да су амерички војно-индустријски комплекс, неоконзервативци и НAТО парализирали Трампа и наметнули му свој ратни план. Дакле, можемо очекивати већу интервенцију у Сирији, чак по цијену сукоба с Русијом, будуће интервенције у Украјини, поморске и ваздухопловне интервенције у Јужном кинеском мору где треба обуздати Пекинг, интервенцију у Венецуели, земљи важној по нафтним ресурсима, јер прије свега треба задовољити апетите великих ратних индустрија, Вол стрита и очувати глобалну хегемонију долара. Осим тога, треба одрадити и обећање дато Израелу и провести стари пројект “балканизације” арапских земаља.

ПРАТИТЕ СРБИН.ИНФО И НА ВАЈБЕРУ!
КЛИКНИ ОВДЕ!

Није истина да се није могло другачије и можда је Трамп заиста мислио да се може владати на други начин. Међутим, стари цар Барак Хусеин Обама је отишао, Доналд Трумп је постао нови, али је цели двор остао нетакнут, стога логика “Империје” нужно остаје иста.