Прочитај ми чланак

Руски одбор за дочек Украјинских Ф-16: Стигао и супермоћни СУ-30СМ2 (ВИДЕО, ФОТО)

0

У најновијем развоју руске војне индустрије, руски ловацСу-30СМ2 је по први пут примећен са ракетама ваздух-ваздух великог домета, Р-37М.

Ово је откривено на снимку које је објавило Министарство одбране Русије 22. маја.

Видео приказује вишенаменски ловац руске морнаричке авијације Су-30СМ2, означен као Б/Н „80“ Блуе, опремљен са два Р-77-1 ракете ваздух-ваздух средњег домета и две ваздух-ваздух дугог домета Р-37М.

Ово је био први пут да је варијанта Су-30СМ2 икада виђена са ракетама Р-37М, које имају домет већи од 300 километара и дизајниране су за гађање авиона велике брзине.

Раније је саопштено да су само авиони Су-57, Су-35 и МиГ-31 компатибилни са овим застрашујућим пројектилима. Са друге стране, да Су-30 са ракетама Р-77-1 може оборити украјински Ф-16 са удаљености од 100 км већ је познато.

Ракета Вyмпел Р-37М је већ стекла репутацију изузетно моћног оружја у текућем сукобу између Русије и Украјине. Пресретач МиГ-31, наоружан Р-37М, представља нерешив проблем украјинском ваздухопловству.

Извештаји показују да су авиони МиГ-31 успешно оборили неколико украјинских авиона помоћу ракете Р-37М. У децембру 2023. године, украјински ловац МиГ-29 оборен је ракетом Р-37М, што је приказало и ефикасност ракете у борби, што је данас, сложићете се реткост, поготово код држава које демонстрирају силу углавном неколико стотина пута слабијем противнику.

У фебруару месецу ове године, украјински информативни ресурси пренели су да је преминуо један од њихових последњих пилота-асова Владислав Риков. Пилот је обавио више од 380 борбених мисија, али је тадашњи лет на Су-25 био и његов последњи. Поново је кривац била ракета Р-37М, тада лансирана са Су-35.

Последњи настрадали у низу од ракете Р-37М је Су-27 којим је управљао један од најбољих пилота РВ Украјине, сада покојни потпуковник Денис Васиљук.

Denis Vasiljuk

Претња од ових пројектила је, иако се не користе често, наводно приморала украјинске пилоте да развију тактику да их избегну. Украјински пилот је раније признао како их је ракета приморавала да промене путању лета како би избегли потенцијалне ударе, ометајући тиме своје мисије.

Ово избегавање маневрисања може се сматрати „меким убијањем“, јер спречава пилоте да заврше своје задатке.

Подсетимо, у прошлогодишњем интервјуу, украјински борбени пилот описао је руску ракету ваздух-ваздух дугог домета Р-37М као најопасније оружје које користи руско ваздухопловство.

Ваздушно-космичке снаге Русије почеле су да користе Р-37М против Украјине тек на лето 2022. године.

Без обзира на изјаве из украјинског ваздухопловства, руско Министарство одбране је саопштило да је Су-30СМ2, који је снимљен како носи ракете Р-37М, био у мисији уништавања беспосадних чамаца Оружаних снага Украјине у Црном мору.

Операција је укључивала пријем података о циљевима од оператера опреме за надзор и успешно елиминисање свих откривених чамаца без посаде.

„Уништавање беспилотног непријатељског чамца је изазован задатак због његове мале величине и тешкоће откривања на површини мора. Сложеност лежи у томе да имате само делић секунде за нишан током роњења“, објаснио је један од пилота укључених у мисију.

Озбиљан проблем за Ф-16

Су-30СМ2, напредна верзија серије Су-30, може да искористи проширени домет и велику брзину Р-37М за ефикасно гађање удаљених циљева. Р-37М побољшава ваздушну супериорност Су-30СМ2 и вишенаменске мисије.

Ова флексибилност је кључна за одржавање доминације у ваздуху, посебно у спорним срединама где способност неутралисања претњи из даљине може бити одлучујућа.

Уграђени систем радио подешавања Р-37М смањује потребу за континуираном радарском корекцијом авиона Су-30СМ2 након лансирања. Такви задаци су додељивани модернизованим авионима за рано упозоравање и контролу А-50У.

Руски медији су истакли значај недавних летова са Су-30СМ2 наоружаним ракетама Р-37М. Овај потез се доживљава као демонстративни приказ, посебно у позадини очекиваног, преко годину дана најављиваног и одлаганог, поклањања америчких ловаца Ф-16 Кијеву.

raketa, raketa aviona Su-30SM2

Руски аналитичари сугеришу да њихови војни пилоти сигнализирају своју спремност за потенцијалне сусрете са НАТО авионима, потврђујући своју спремност да се ефикасно супротставе свакој уоченој претњи.

Подсетимо, једини блиски аналози руској ракети Р-37М, могу бити америчке ракете АИМ-47 Фалцон и ААМ-Н-10 Еагле. Међутим, ове ракете, домета до 200 километара, никада нису усвојене у стандардну употребу од стране америчког ваздухопловства.

avion Su-30SM2, Su-30SM2, ruski avion

Америчка АИМ-120 АМРААМ (напредна ракета ваздух-ваздух средњег домета), још један западни аналог, има такође мањи домет од Р-37М. Иако никад објављено званично, западни извори верују да домет АИМ-120Д износи око 160 километара или максимално до 180 километара.

Украјински пилоти се надају да ће њихови ловци Ф-16 бити наоружани ракетама АИМ-120 АМРААМ, а да ће се исте потом показати кључним у борби против руског ваздухопловства.

У међувремену, очекује се да ће Су-30 опремљени ракетама Р-37М повећати способност руске војске да пресретну и оборе крстареће ракете Сторм Схадоw/СЦАЛП-ЕГ које је Кијев добио од Лондона и Париза.

Број апарата Су-30 у руским снагама одавно прелази 100, а уколико широм руског ваздухопловства и поморске авијације нагло и значајно порасте број ловаца наоружаних овим ракетама дугог домета, потез се може показати кобним за украјинско ваздухопловство.

Вимпел Р-37М

Р-37М је ракета ваздух-ваздух великог домета способна да погоди ваздушне циљеве велике брзине са више од 300 километара.

Такође је позната као АА-13 на Западу или РВВ-БД, ознака која се користи за руске варијанте Р-серије које су се раније производиле у Украјини. Речено је да је серија РВВ напреднија и састоји се само од руских компоненти.

Ракета је производ чувене руске компаније Вимпел. Изведена је од совјетског Р-37 ААМ, направљеног 1980-их за МиГ-31М. Развој ракете почео је крајем 2000-их.

Р-37М је првобитно требало да носи МиГ-31. Касније је одлучено да се оружје унапреди како би било компатибилније са Су-30, Су-35 и Су-57.

Ракетни мотор са двоструким импулсом покреће ракету. Двопојасни активни радарски трагач води пројектил ка свом циљу, док инерцијални навигациони систем прима податке о путањи током курса пројектила.

Према тврдњама произвођача, током завршне фазе гађања пројектилом, стрелац у авиону може да обележи циљ са радарским попречним пресеком од 54 квадратна стопа на удаљености од око 40 километара и већој. Слично као и Р-37, Р-37М може да носи нуклеарну бојеву главу за уништавање већих формација авиона или пројектила.