Прочитај ми чланак

Реприза 2008. слути на нову банкарску кризу: Дугови због тржишта некретнина већи

0

До оштрог погоршања дошло је у последњој години након што се дугови за комерцијалну имовину шест великих банака скоро утростручили на 9,3 милијарде долара, што се тумачи као потенцијална опасност од нове банкарске кризе

Проблематични кредити за комерцијалне некретнине премашили су резерве у највећим америчким банкама после наглог раста кашњења у плаћању рата канцеларија, трговачких центара и других некретнина.

Просечне резерве у „Џеј Пи Морган Чејс“, „Бенк оф Америка“, „Велс Фарго“, „Ситигруп“, „Голдман Сакс“ и „Морган Стенли“ пале су са 1,60 долара на 90 центи за сваки долар дуга за комерцијалне некретнине на који зајмопримац касни најмање 30 дана, према подацима Федералне корпорације за осигурање депозита.

До оштрог погоршања дошло је у последњој години након што се дугови за комерцијалну имовину шест великих банака скоро утростручили на 9,3 милијарде долара, што се тумачи као потенцијална опасност од нове банкарске кризе.

У ширем банкарском сектору САД, вредност неплаћених кредита везаних за канцеларије, тржне центре, станове и другу комерцијалну имовину се више него удвостручила прошле године на 24,3 милијарде долара, у односу на 11,2 милијарде долара претходне године, преноси „Фајненшел тајмс“.

Америчке банке сада држе резерве од 1,40 долара за сваки долар ненаплативих кредита за комерцијалне некретнине, што је мање у односу на 2,20 долара пре годину дана, према подацима ФДИЦ-а, а банке са најнижим покрићем су морале да апсорбују потенцијалне губитке кредита за комерцијалне некретнине у више од седам година.

Бил Мореланд из БанкРегДата, који прикупља и анализира податке о финансијским институцијама, рекао је да у читавој индустрији нема сумње да „одобрења за ове кредитне губитке морају знатно порасти“.

„Постоје банке које су можда изгледале добро пре шест месеци, а које неће изгледати тако добро у следећем кварталу“, рекао је Мореланд.