• Почетна
  • СВЕТ
  • Рат у Сирији: на помолу велика битка за Каламоун, с либанске стране спремно 20,000 Хезболлах бораца
Прочитај ми чланак

Рат у Сирији: на помолу велика битка за Каламоун, с либанске стране спремно 20,000 Хезболлах бораца

0

Sirija

Након што су владине снаге почетком јуна ове године у бици која је означила прекретницу у сиријском сукобу сломиле отпор побуњеника и исламских екстремиста у Ал – Куссаиру , погранично подручје с Либаном се једно време престало спомињати у ратним извештајима . У центру пажње се изнова нашло почетком септембра и током октобра због напада на хришћанска села препуна избеглица у долини Вади Ал – Насра која лежи под планинама Каламоуна .

Пратили смо збивања у Маалаоули , као иу садада којега је , након што су га у 21. октобар заузели побуњеници из бригаде Ал – Фарук , Ал – Нусра Фронта и скупине Лива Ал – Ислам , пре неколико дана ослободила сиријска војска . Владине снаге су у садада нашле масовну гробницу са 45 измасакрираних недужних цивила , што је јасан знак да исламистичким екстремистима није циљ заузети села у долини , него оваквим изненадним нападима сијати терор међу цивилним становништвом .

Већ два месеца трају напади исламистичких побуњеничких група на околна села и аутоцесту Дамаск – Хомс – Алепо , а укопани на тако стратешки важном месту представљају опасност и по сам Дамаск који се налази неколико десетина километара јужније . ПрессТВ је још средином октобра писао како је сиријска војска најавила да ће покренути војну кампању детаљног чишћења планинског пограничног подручја Каламоун , те градова Иабруд и Ал – Набк . Судећи према медијским написима при крају је припремна фаза за коначни обрачун с побуњеницима и исламистичким екстремистима који у том делу земље чине знатну већину у односу на тзв . ‘ умерене борце ФСА ‘ .

sirija1

Сиријско-либанонска граница је постала упориште одакле већ два месеца трају напади екстремиста на хришћанска села и комуникацију Дамаск-Хомс

Осим што се морају прекинути напади на околна села и везу Дамаска с остатком земље , ова акција је важна из разлога што сиријски побуњеници и њихови либански савезници с друге стране границе тренутно надзиру кључне коридоре који повезују побуњеничка уточишта у Либану са упориштима у Каламоуну , па све до предграђа Дамаска . Оваква ситуација за сиријску владу је неодржива и готово сви медији пишу о ‘ великој офанзиви којом влада у Дамаску читаво погранично подручје уз Либан намерава вратити под своју контролу ‘ .

У либанском граду Арсалу , главном уточишту и центру за снабдевање сиријских побуњеника с друге стране границе , кажу да ‘ очекују офанзиву којом ће ССП покушати заузети Каламоун и пресећи комуникацију између подручја у либанској долини Бекаа и села која на сиријској страни надзиру побуњеници ‘ .

sirija2Побуњеничка енклава која обухвата подручја с обе стране сиријско либанске границе настала је након пораза побуњеника у Ал Куссаиру и касније Хомсу и том се пограничном дјелу окупило неколико десетина хиљада побуњеника којима владине снаге сада желе пресјећи све везе с Арсалом у Либану . Исламистички екстремисти су свесни како би то за њих био крај , стога је Абу Омар Хујиери , Либанац из Арсала који се придружио сиријским побуњеницима , свестан како би победа владиних снага значила коначни слом побуне у том делу земље за васхингтонски портал МцЦлатцхиДЦ изјавио “ како ће се борити до последњег човека “ .

‘ Ово је наш рат баш као и њихов . Они су наша породица , наши суседи и наши пријатељи . Сви људи у Арсал подржавају побуну ‘ , изјавио је Абу Омар Хујиери Омар објашњавајући укљученост Либана у сиријски сукоб .

Од самог почетка побуне либански град Арсал је кључно чвориште и логистику уточиште сиријских побуњеника који су се повезали са делом сунита који живе у том делу Либана , али и политичарима као што је Саад Харири који већ више од две године отворено подржава сиријску побуну . (Либан и сиријска криза : стварање нових коалиција на либанској политичкој сцени )

Хезболах шаље 20.000 бораца да учествују у војној кампањи ослобађања Каламоуна

Активности сиријских побуњеника у пограничном подручју и изјаве које стижу из Арсала нису могле проћи неопажено у седишту шиитског либанског покрета Хезболах у Бејруту , који је , како наводи Даили Беаст , ‘ одлучио да учествује у војној кампањи против побуњеника северно од Дамаска и послати 15-20.000 својих бораца ‘ . Битка за планине Каламоуна , стратешки важно подручје које пресеца комуникацију Дамаск – Хомс , аналитичаре по свему подсећа на Ал – Куссаир , између осталог и због чињенице да је Хезболах одлучио водити снаге које ће сломити побуну .

С друге стране побуњеници имају подршку либанонских есктремиста , али и саудијског принца Бандара Бин Султана који не крије да им шаље оружје пред могући одлучујући сукоб . Принц џихада је међутим огорчен на САД и остале савезнике због млаког става према Сирији и Ирану , а такође им замера јер не желе директно помоћи побуњеницима уз сиријско – либанонску границу којима се очито спрема иста судбина као у Ал – Куссаиру . Ал Монитор половином октобар пише како се Захран Аллоусх , главни командант групе Лива Ал – Ислам која је најјача постројба у планинама Каламоуна , тада управо вратио из посете Саудијској Арабији где је саудијског принца Бандара Бин Султана упознао са ситуацијом . Бин Султан је стога одлучио сам наоружати исламистичке милитанте како би се покушали одупрети надолазећој офензиви . ( Гњевно Саудијска Арабија и њихови савезници одбацују америчко вођство и крећу у самостално појачано наоружавање и подупирање сиријских милитаната )

О учешћу Хезболаха у операцији чишћења планина Каламоуна и подручја уз либанонску границу пише и саудијска Ал Арабииа која наводи како је Хезболлах већ распоредио 15.000 бораца северно од Дамаска и како се само чека знак за напад . Своје учешће у чишћењу Каламоуна је потврдила и Хезболаху блиска бригада из Дамаска , Абу Ал – Фадл Ел – Аббас , сачињена углавном од ирачких шиита који се већ месецима против побуњеника боре заједно са владиним снагама .

Хезболах шаље 20 000 бораца у кампању чишћења пограничног подручја уз либанонску границу, а у Дамаску им се придружује бригада ирачких шиита Абу Ал-Фадл Ел-Абас од 10 00 бораца

Хезболах шаље 20 000 бораца у кампању чишћења пограничног подручја уз либанонску границу, а у Дамаску им се придружује бригада ирачких шиита Абу Ал-Фадл Ел-Абас од 10 00 бораца

Саудијски дневни лист наводи ‘ како либански шиити желе уништити сунитске борце у Арсалу и на сиријском територију у знак освете због недавног напада екстремиста из Ал Нусра фронта на њихово седиште у четврти Саиеда Зеинаб у Дамаску ‘ .

Хезболлахом званичници истичу како није реч о освети , него је ситуација алармантна и за сам Либан , будући да десетине хиљада наоружаних људи слободно шећу Арсалом и околним подручјем и терористичка су претња земљи . Тврдњу челних људи либанонских шиита потврђује и епизода са побуном радикалног шеика Ахмада Ал – Ассира и његових присталица коју је у крви морала угушити либанска војска . ( Анализа – секташко насиље у Либану : поводи и циљеви )

Либански званичници и западне дипломате страхују да би се могући дужи оружани сукоби у подручју Каламоуна могли проширити и преко границе на суседни Либан.

‘ То неће бити сукоб од две недеље као у Ал – Куссаиру . Реч је о планинској регији и борбе би могле потрајати све до пролећа , што је опасност за могућу ескалацију насиља у Либану ‘ , изјавио је британски војни саветник либанске војске .

Извор из тзв . ‘ Слободне сиријске војске ‘ за Ал – Монитор је изјавио ‘ како оно што се буде догађало у Либану неће бити ограничено на уобичајене безбедносне претње ‘ .

‘ Уколико сиријска војска покрене војну кампању у тој регији , борци који су се повукли из Гхоути и сада се налазе у Каламоуну могу бити присиљени на повлачење према унутрашњости Либана у великом броју ‘ , тврди припадник ФСА .

Лидери Хезболаха су оптимистични и тврде како ће њихове јединице у том подручју добити битку и то без обзира на неприступачност терена и јачину непријатељских снага .

‘ Иако се није исто борити у градовима или у планинама , Хезболах има истрениране посебне јединице за борбе у том подручју . Снег и зима ће сметати и једнима и другима , а борити се у снегу са тешким оружјем је немогуће . Ми процењујемо да ћемо за мјесец-два постићи резултате , но до зиме нам остаје још мало времена ‘ , изјавио је командант Хезболаха .

Каламоун је од виталног значаја и за владине снаге , али и за побуњенике који су се тамо повукли из подручја из којих су протјерани , заузели планину те оближња два града , Иабруд и Ал – Набк , која с Арсалом и либанским екстремистима из околице готово да чине једну целину . Надзор над Каламоуном би омогућио влади у Дамаску сигурну везу с Хомсу и сиријска војска би на тај начин прекинула снабдевање оружјем коју побуњеницима из својих залиха достављају њихови симпатизери из Либана . С друге стране у шиитским деловима долине Бекаа потпора Хезболаху око учешћа у сиријском сукобу је и даље велика , што делимично треба захвалити блиским родбинским везама између шиита с обе стране границе .

Јаруд и Ал-Набк - Места у којима су након губитка Кусајру, Хомсу и околним подручјима утврдили исламски екстремисти

Јаруд и Ал-Набк – Места у којима су након губитка Кусајру, Хомсу и околним подручјима утврдили исламски екстремисти

Ал Акхбар : “ Неће бити офензиве , све ово је део медијске кампање „

Све дакле наводи како је офанзива против побуњеника дуж либанске границе питање тренутка , међутим аналитичари либанског Ал акхбар у то не верују и тврде ‘ како ће се она одиграти само у медијима ‘ , те како ‘ није тачно да ће Хезболах учествовати у тој кампањи ‘ .

Ал Акхбар наводи како методе које су биле успешне у Ал – Куссаиру нису прикладне за планинске предјеле Каламоуна , али и да је зима та која ће спречити напад . Према њиховом писању војска ће се ограничити на успостављање сигурне зоне око Дамаска и осигурати Источну и Западну Гхоути , као и Хомс где сад надзире 80% градских четврти . Снажно гранатирање положаја Ал Нусра Фронта и осталих исламистичких група у Дара’аи прошле недеље такође треба гледати у том контексту , док је ситуација у Алепу посве дугачија него у осталим деловима земље . У Алепу , према наводима Ал акхбар , сиријска војска увиђа како не може победити тенковима и авионима и учинити ће све како би се присилила Турска да затвори своје границе . За то ће се време владине снаге у Алепу ограничити на то да задрже заузете положаје и чекати конференцију у Женеви . То су неки од разлога зашто аналитичари либанског дневног листа мисле да се влада неће одлучити на масовну кампању чишћења Каламоуна .

‘ Победа у Ал – Куссаиру је била почетак једне политичке трансформације и обрат међународних ставова у корист режима и његових савезника . Сукоб у Каламоуну у тренутној политичкој клими може нашкодити могућности изналажења политичког решења на преговорима у Женеви . Војска се показала способном водити брзе операције , али је то у овом случају немогуће због конфигурације терена у величине простора ‘ , за Ал Акхбар је изјавио неименовани званичник ФСА .

Што се тиче учешћа Хезболаха , за чије борце бројни медији већ тврде како су на терену , либански лист тврди ‘ како има информације да шиитски либански покрет неће учествовати у борбама за Каламоун и да ће то учинити само ако сиријска војска потисне исламистичке екстремисте преко границе , тј према њиховим селима у долини бека, као и због могућег ширења оружаних сукоба на територију Либана ‘ .

Ал Монитор на пример пише како се неколико исламистичких бригада које имају и по хиљаду бораца утврдило у Иабруду , те како су отвориле линије снабдевања са салафистичким групама у Триполију и послале једног од својих лидера у северни Либан да координира одбраном Каламоуна , али и како се неке оружане групе , које су се окупиле на том подручју , покушавају реорганизовати и желе провести сигурну зиму у планинама Каламоуна и стога су склопиле тајно примирје с владиним снагама . Сиријска војска ‘ неће проводити опсежне операције у Иабруду или Ал – Набк , а побуњеници неће претити Хомсу и Дамаску , као ни цести која повезује та два града ‘ . То је наводно садржај неписаног договора између појединих побуњеничких фракција и владиних снага , чију је веродостојност тешко потврдити .

Иако битка може почети сваког тренутка , заповедници ФСА мисле како је мало вероватно да ће сиријска војска заједно с Хезболахом кренути у веће операције на подручју Каламоуна пре но заврши чишћење Гхоути и заузме Моадамииу у Дамаску . Побуњеници захваљујући сложеној мрежи тунела и даље надзиру делове Гхоути , потом Ирбина , Замалку , Сакби , Хамоури , Ал – Схифоунииу , Хазу и Масрабу иу тим деловима трају свакодневне борбе у којима се заузима дословно кућа по кућа .

Према мишљењу ФСА сиријска војска неће кренути у офанзиву пре него заврши чишћење Дамаска и околине

Према мишљењу ФСА сиријска војска неће кренути у офанзиву пре него заврши чишћење Дамаска и околине

Владин званичник из Дамаска је за медије изјавио како војска већ месецима прати побуњеничке активности у планинама Каламоуна и како је тај простор претворен у велико упориште побуњеника , те ‘ како сиријска војска припрема велике војне операције ‘ , чији датум није прецизирао .

За ФСА је ово незгодан тренутак јер долази у време када су све наглашеније разлике између ФСА и исламистичких бригада . Необјављени рат исламиста тзв . ‘ Слободној сиријској војсци ‘ је главни разлог пораза у последњих неколико недеља у градовима јужно од Дамаска . Пријепор због све већег утицаја исламиста у Гхоути , оружане операције владиних снага и покушај неких бригада ФСА бригада да преговарају са сиријском владом , по писању Ал Монитора , главни су разлози пораза побуњеника , као и бројна неслагања по питању предстојеће конференције у Женеви .

ФСА бригаде : Абу Муса Ал – Асх’ари , Тахрир Ал – Схам , Ал – Барра , Фатх Ал – Схам и Ал – Тавхид повлаче своје јединице из Гхоути и одлазе за Каламоун како исламистичке бригаде не би надзирале то подручје саме , што је доказ да се ФСА у овом тренутку практично налази између двије ватре . Наводно се јединице ФСА у подручју Каламоуна противе активностима групе Лива Ал – Ислам , Ал Нусра Фронта , бригаде Ал – Фарук , међутим и њихови су редови подељени на присталице и противнике екстремиста , од којих је ових других врло мали број .

За Ал Монитор је извор из ФСА изјавио како њихове бригаде и батаљони неће учествовати у бици за Каламоун , што је вест коју треба проверити једнако као и ону коју је о Хезболаху објавио Ал Акхбар . ФСА наводно није учествовала ни у борбама за Гхоути од страха да не победе радикалне исламистичке групе од којих тврде да се разликују . Извор ФСА је такође рекао ‘ како сумња да екстремисти могу победити сиријску војску 1 кад крене у напад ‘ .

За то време екстремисти у Иабруду припремају одбрану и надају се , будући да се ближи зима , да ће напад почети што касније .

ФСА се у подручју Каламоуна практично стопила с екстремистима које води Лива Ал – Ислам

Као у целој земљи , побуњеничке снаге стациониране између Арсала и подручја Каламоун у последњих неколико месеци су прошле кроз радикализацију и ФСА се расула до те мере да готово сви медији пишу како у Сирији побуну сада воде екстремисти и Ал – Каеда .

Бригада Ал – Фарук , коју је запад испочетка држао за ‘ умерену и секуларну побуњеничку јединицу ‘ , на подручју Каламоуна је под потпуним надзором групе Лива Ал – Ислам која ће одлучити хоће ли се и како борити за Каламоун , Иабруд и Ал – Набк .

ФСА је практично прешла на страну Лива Ал – Ислама и изјаве попут оне ‘ да ће се Слободна сиријска војска побринути да екстремисти не преузму надзор над подручјем ‘ , потпуна су бесмислица што се види из изјава које су њени борци дали за портал МцЦлатцхиДЦ .

‘ Ми немамо проблема са координацијом наших активности с исламистима . Бригада Ал – Фарук , Ал Нусра , Лива Ал – Ислам све су то сиријски побуњеници које раде заједно и борити ће се и умрети заједно како би заштитили Каламоун . Овде је пуно људи који су у Ал Нусра Фронту . Они су Сиријци и ми ћемо увек сарађивати са њима ‘ , на питање о сарадњи са ‘ терористичким организацијама ‘ за васхингтонски портал је искрено рекао борац под именом Салем и додао како ће ‘ ако изгубе Каламоун , то бити њихов крај ‘ .

У овим околностима пре почетка зиме и узевши у обзир свађе и расуло које влада у побуњеничким редовима , слободно се може рећи како би успех војне кампање ширих размјера био загарантован . С друге стране , има истине иу овоме што пише Ал Акхбар , а то је да би као једини правац повлачења сиријским побуњеницима преостао суседни Либан који и сам једва спречава ескалацију насиља унутар својих граница . Наводи се такође како организатори преговора у Женеви нису одушевљени идејом владе у Дамаску да очисти Каламоун , но уколико тзв . ‘ опозиција ‘ и даље буде постављала услове и одбијала преговоре , нема никакве сумње да ће се и тај проблем морати решити војним путем . Све говори како би то могло почети убрзо , још пре зиме , како тврде у Хезболаху .

( Адванце )