Прочитај ми чланак

Право на абортус поделило СAД

0

Будући председник Сједињених Aмеричких Држава Доналд Трамп јесте ублажио неколико предизборних обећања, али када је реч о абортусу, чврсто је остао на својим позицијама. То је поделило ионако већ подељене СAД.

amerika-abortus

Иако је прекид трудноће у СAД од 1973. године легалан, абортус је за Ен Малруни, саветницу у организацији „Нега трудница“ из Бруклина, са моралне стране веома упитна ствар. Врховни суд је 1973. у пресуди „Ро против Вејда“ легализовао абортус у свим америчким савезним државама. Том пресудом жене у СAД добиле су право да окончају трудноћу све док беба није способна да живи ван мајчине утробе – дакле до шестог месеца трудноће, а у посебним случајевима и касније.

Противници абортуса као што је Ен Малруни, надају се да је Доналд Трамп права особа за испуњење њихових жеља. Иако је будући председник још пре годину дана рекао да је за то да жене имају право да саме одлучују о свом телу, он се у међувремену представио као противник тога.

У првом интервјуу након избора, Трамп је за америчку телевизију ЦБС изјавио да ће у Врховном суду именовати само судије који се изјасне да су против абортуса. Пошто су републиканци блокирали именовање Обаминим либералних кандидата, девето место након смрти судије Ентонина Скалија у фебруару ове године, још увек је слободно. Тренутно су четири судије веома конзервативне, док су четири веома либералне. Осим тога, тројица врховних судија старији су од 80 година. Доналд Трамп би, дакле, током свог председничког мандата, могао да се побрине за конзервативну већину у Врховном суду и тиме на дужи временски период пољуља пресуду „Ро против Вејда“.

Право жена на абортус

Будући председник је у интервјуу за ЦБС рекао да у овом случају свака држава има могућност да сама одлучује о важећем праву на абортус. Према подацима института „Гутмахер“, који се залаже за право жена да саме одлучују када је реч о сексу и породици, 19 америчких савезних држава већ има законе који, након такве једне одлуке, забрањују абортус. Aко нека жена ипак жели да абортира, она то онда мора да уради у другој америчкој савезној држави, изјавио је Трамп за ЦБС.

Жене попут Брин Батлер, такве изјаве будућег америчког председника, оцењују као напад на њихово право да саме одлучују о свом телу, што је и повод да, заједно са другим активисткињама, у Вашингтну организују протестни марш. 21. јануара 2017. године – на дан када Трамп буде преузимао дужност, у главном граду СAД требало би да протестује више хиљада жена. „Мушкарци су такође добро дошли“, каже Батлерова. Организаторима је стало да на протесте дође што више људи како би демонстрирали солидарност са свим групама које је Доналд Трамп оштро напао.

До сада је више од стотину хиљада мушкараца и жена преко Фејсбука потврдило долазак на демонстрације под називом „Марш жена“.

„Не желимо Доналда Трампа да скинемо са власти. Он је сада наш председник. Желимо да пошаљемо поруку: Хеј, ово је Ваш први радни дан. Добродошли на посао. С тим сада морате да се суочите. И ми имамо право гласа и нећемо дозволити да нас ућуткате“, каже Батлерова.

Најпре „Марш жена“, а потом „Марш за живот“

На демонстрацијама 21. јануара биће и оперска редитељка Мери Бирнбаум. Она је ужаснута што се уопште расправља о закону о абортусу.

„Потпуно сам уверена у то да свака жена има право на абортус. Где год и како год то она жели. Није фер што влада жели да одлучује о нашем телу. Мушкарци немају тај проблем.“

Само неколико дана након протеста на којим ће бити Батлерова и Бирнбаумова, у Вашингтону ће бити одржан још један протестни марш. „Марш за живот“ одржава се сваке године у јануару и реч је о протестној акцији против пресуде „Ро против Вејда“. Организаторка, Џин Манцини каже да из године у годину све више људи учествује у протестном маршу. Многи који ће демонстрирати, полажу наде у Доналда Трампа, ноћну мору за жене које верују у гесло „Моје тело, моја одлука“.

О тој теми већ дуго дискутују противници и заговорници абортуса. Са Доналдом Трампом, дебата о личној слободи и вредности нерођеног живота, још више ће да подели, ионако подељену земљу. Трамп је такође у истом интервјуу рекао да ће пут до промене права на абортус бити дугачак и тиме обема странама оставио довољно простора за интерпретацију.