Норвешка агенција за лекове саопштила је да су два штићеника домова за старе умрла неколико дана након што су примила Фајзерову вакцину (Pfizer-BioNTech Covid-19) и покренута је истрага о смртним случајевима.
„Морамо проценити је ли вакцина узрок смрти или је случајност да се то догодило недуго након вакцинисања“, рекао је медицински директор Стеинер Мадсен у изјави о смртним случајевима.
Такође је истакнуо како је посве могуће да су смртни случајеви случајни. У норвешким старачким домовима сваке недеље умре око 400 људи.
Отворена истрага у Словенији након смрти жене која је примила вакцину
Корисница дома за старије у Словенији умрла је након што је примила вакцину против коронавируса компанија Фајзер и Бионтек, али њена смрт вероватно нема директне везе са вакцинацијом.
Случај смрти жене која је боловала од других болести пријављен је здравственим властима, али за сада нема више конкретних података, преноси Хина наводе словеначких медија.
Словеначки Институт за јавно здравље саопштио је да је до сада примио само једну пријаву нежељеног дејства након вакцинације и један случај смрти која „коинцидира с вакцинацијом“.
О томе је, како се наводи, Институт обавестио Министарство здравља Словеније које ће темељно проучити тај случај да би се установило има ли „икакве везе“ између вакцинације и смрти.
Словеначки медији наводе да је корисница дома патила од више болести и да није вероватно да је вакцинација имала везе са смрћу.
Лекарка парализована после Фајзерове вакцине, породица тражи додатна испитивања
Здравствене власти у Мексику покренуле су истрагу након што је млада лекарка остала парализована убрзо након примања Фајзерове вакцине против вируса корона. Њена породица је тражила да се спроведу додатна истраживања.
Карли Сесилији Перез делимично су се парализовале руке и ноге само неколико сати након што је 30. децембра примила вакцину компанија „Фајзер“ и „Бионтек“ и она је одмах пребачена на интензивну негу болнице у мексичкој држави Нови Леон. Према наводима медија, она је имала и потешкоће у говору.
Перезова је пола сата након примања вакцине имала и низ напада, осип на кожи, слабост и потешкоће са дисањем и тада јој је прелиминарно дијагностикован енцефаломиелитис (упала мозга и кичмене мождине).
Она је сада у стабилном стању и више нема нападе, али је њена породица затражила додатна испитивања ради утврђивања потенцијално скривених нежељених дејстава Фајзерове вакцине против вируса корона, као и даљу анализу њеног стања како би се утврдило да ли је имала било које алергије које су могле покренути екстремну реакцију, преноси РТ.
„Не инсистирамо на томе да је то изазвала вакцина. Међутим, неопходно је разјаснити да ли је то повезано са примањем вакцине. Не тврдимо да је то био разлог. Требало би да се ураде истраживања да би се то потврдило“, рекао је Карлос Палестино, рођак лекарке.
Пре вакцинисања, Перезова је наводно имала нежељене алергијске реакције на антибиотике триметоприм и сулфаметоксазол који код неких пацијената могу изазвати нападе, осип на кожи и анафилактички шок.
У децембру 2020. амерички Центри за контролу и превенцију болести забележили су најмање четири случаја делимичне парализе лица (Белова парализа) код особа које су примила Фајзерову вакцину.
Међутим, мексичко Министарство здравља тврди да током испитивања Фајзерове вакцина на људима није забележен ниједан случај енцефалитиса (отока мозга).
Перезова ће остати под надзором, а и даље узима терапију, укључујући стероиде и антиконвулзивне лекове како би смањио ризик од поновљених нежељених ефеката.
Породица Перез каже да су алармирали јавност како би скренули пажњу на случај у нади да ће млада лекарка бити излечена и да ће други бити поштеђени сличних нежељених дејстава, наглашавајући да не покушавају да одврате јавност од вакцинације.
— СРБИН инфо (@srbininfo) January 5, 2021