Прочитај ми чланак

По новој теорији није у Кини: „Одавде је све почело“

0

Мађарски научници објавили су да постоји велико несагласје у подацима о пореклу ковида 19, као и да су Кинези уклонили кључне узорке из генетске базе података.

Рана верзија ковида 19, за коју се чини да је настала у лабораторији, откривена је у узорцима кинеске биотехнолошке компаније, пише Сара Кнептон, уредница научне редакције Телеграфа.

Ово откриће даје за право тврдњама да је вирус можда настао као лабораторијски експеримент који је случајно процурио.

Стручњаци за биоинформатику с Ветеринарског факултета и Универзитета Лоранд у Будимпешти дошли су до открића случајно док су испитивали генетске податке из узорака тла прикупљених с Антарктика крајем 2018. и почетком 2019. године.

Узорци су послани у Сангон биотек у Шангају на испитивање у децембру 2019, где су контаминирани досад непознатом варијантом ковида 19.

Варијанта има мутације које премошћују јаз између коронавируса слепог миша и најранијег соја из Вухана, тако да може бити верзија вируса предака, односно већ постојећег, пише Телеграф.

Јединствене мутације

Узорци такође садрже ДНК хрчака и мајмуна, што сугерише да је рани вирус можда био узгајан у животињским станичним линијама.

„Јединствене мутације упућују на то да је то варијанта предака. Дакле, ако је одређен рецимо средином децембра, пре него што ико идентификовао вирус код људи и покушао да га узгаја у лабораторијима, онда то указује на тајне узорке у лабораторијима 2019.године“, рекао је Виконт Ридли, аутор књиге ‘Вирал: Тхе Сеарцх фор тхе Оригин оф Цовид-19’.

„Они нису од туљана или пингвина, већ од афричких зелених мајмуна и кинеских хрчака. Обе врсте су извор најчешће коришћених лабораторијских станичних линија“, рекао је Ридли о откривеном животињском ДНК.

Тачан датум када је извршено издвајање ДНК није сигуран. Међутим, истраживачи кажу да би, ако се то догодило у децембру 2019, вирус могао бити предак изворног људског соја из Вухана.

Ако је ипак издвојен почетком 2020. године, можда је био контаминиран експериментима које су спровели истраживачи који су покушавали сазнати више о вирусу у настајању.

Антарктички узорци

Др Џиз Блом, вирусолог из Центра за истраживање рака Фрид Хачинсон у Сијетлу, поновно је прегледао податке и потврдио да антарктички узорци садрже ковид 19 који је имао три кључне мутације које су приближиле коронавирусе шишмиша првом људском соју из Вухана.

Тренутно су код шишмиша пронађени најближи природни сродници ковида 19. Један такав коронавирус шишмиша, под називом РаТГ13, пронађен је у штенцима у провинцији Јунана, у југозападној Кини, док је неколико других, названих Банал 20- 52, откривено у Лаосу, који дели границу с провинцијом Јунана.

Оба подручја проучавали су ‘ловци на вирусе’ с узорцима које су послали истраживачима на Институту за вирусологију у Вухану.

„Те три мутације су интригантне јер су све мутације предака које померају секвенцу ‘ближе’ сродницима с коронавирусом шишмиша РаТГ13 и Банал 20-52 у односу на први пријављени у Вухану са пијаце морских плодова“, коментарисао је значај открића др Блум.

Исте мутације

У мају 2021. тим америчких биолога еволуције објавио је истраживање о томе како би предак ковида 19 требао да изгледа, па је дошао до две варијанте. Једна је имала три исте мутације пронађене у узорцима.

„Вирус са те три мутације у односу на Wухан-Ху-1 један је од два вероватна претходника за све тренутно познате људске СарсЦов2 вирусе“, додао је др Блум.

„Све што можемо рећи јест да су ови узорци контаминирани у Сангон биотеку с неким ранијим вирусима СарсЦов2, од којих су неки изгледа били из узорака гајених у лабораторији“, казао је др Блум.

„Временска линија је овде јако битна. Ако су одређени у децембру 2019., онда је то веома важно, јер Кина држи СарсЦов2 вирусе неоткривенима све до 31. децембра. Све што можемо рећи јест да су ови узорци контаминирани у Сангон биотеку с неким ранијим вирусима СарсЦов2, од којих су неки изгледа били из узорака узгојених у лабораторији“, казао је др Блум.

Мађарски тим каже да су, када су први пут указали на несагласност у подацима одређивања вируса, Кинези одмах уклонили узорке из генетске базе података, иако су они у међувремену обновљени, закључује се у тексту у Телеграфу.